Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.293.2023.1.DR
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przelewu wierzytelności w ramach transakcji sekurytyzacji.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przelewu wierzytelności w ramach transakcji sekurytyzacji.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Stan faktyczny
Wnioskodawca („Wnioskodawca” lub „Fundusz” lub „Nabywca”) jest osobą prawną, funduszem wierzytelności (dawniej: funduszem sekurytyzacyjnym) utworzonym na podstawie art. 183 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 681; „ustawa o fizafi”).
Fundusz zarządzany jest przez X Spółka Akcyjna („X”), które z mocy prawa jest organem Funduszu. Zgodnie ze statutem nadanym Funduszowi przez X, przedmiotem działalności Funduszu jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze niepublicznego oferowania certyfikatów inwestycyjnych w szczególności w realizację procesu sekurytyzacji wierzytelności, papiery wartościowe czy instrumenty rynku pieniężnego oraz inne prawa majątkowe.
W ramach prowadzonej działalności i w oparciu o regulacje ustawy o fizafi, Wnioskodawca może zawierać umowy przeniesienia wierzytelności. W wykonaniu tego uprawnienia 10 marca 2023 r. Fundusz zawarł z Y S.A. („Bank” lub „Inicjator”) („Strony”) umowę pt. Umowa przelewu wierzytelności w ramach transakcji sekurytyzacji („Umowa”).
W oparciu o postanowienia Umowy Strony zobowiązały się, że (z zastrzeżeniem szczególnych postanowień Umowy oraz bezwzględnie obowiązujących przepisów dotyczących przenoszenia wierzytelności zabezpieczonych hipoteką) Bank przeleje na Fundusz wierzytelności wchodzące w skład portfeli („Wierzytelność” lub „Wierzytelności”), gdzie portfele oznaczają wszystkie Wierzytelności Banku wobec dłużników (oznaczających każdego dłużnika Banku z tytułu Wierzytelności lub dłużników, którzy ustanowili zabezpieczenia rzeczowe lub osobiste dla tych Wierzytelności, ich spadkobierców, osoby zobowiązane do spłaty zobowiązania o zwrot nienależnego świadczenia lub naprawienie szkody z umów i innych czynności prawnych - „Dłużnik” lub „Dłużnicy”) zakwalifikowane w ramach Portfela I (wierzytelności hipoteczne zabezpieczone), Portfela II (wierzytelności hipoteczne niezabezpieczone), Portfela III (wierzytelności niehipoteczne) („Portfel” lub „Portfele”), według stanu na określoną datę („Data Graniczna”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty