11.01.2024

Postanowienie SN z dnia 11 stycznia 2024 r., sygn. III USK 74/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romuald Dalewski

w sprawie z odwołania A. L.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we Wrocławiu
‎o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową ,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 stycznia 2024 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
‎z dnia 25 sierpnia 2021 r., sygn. akt III AUa 1074/20,

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

A. L. odwołał się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we Wrocławiu z 7 lutego 2018 r., którą organ odmówił mu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową.

Wyrokiem z 4 marca 2020 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił to odwołanie.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że A. L., urodził się […] 1958 r., posiada wykształcenie zasadnicze zawodowe: ślusarz - spawacz. W przeszłości pracował jako: spawacz, ślusarz oraz elektromonter. Od 2013 r. jest bezrobotny. Orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności z 10 lutego 2017 r. wnioskodawca został zaliczony na stałe do stopnia niepełnosprawności - umiarkowanego. W orzeczeniu wskazano, że ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 25 października 2016 r. Decyzją nr […] z 22 czerwca 2017 r. o stwierdzeniu choroby zawodowej Państwowy Inspektor Sanitarny we Wrocławiu stwierdził u A. L. chorobę zawodową pod postacią obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu typu ślimakowego lub czuciowo - nerwowego spowodowanego hałasem, wyrażonego podwyższeniem progu słuchu wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonym jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1, 2 i 3 kHz. Ubezpieczony pozostaje pod opieką poradni otolaryngologicznej oraz posiada legitymację członkowską Polskiego Związku Głuchych. Jest członkiem Polskiego Związku Głuchych od 27 października 2016 r.

Sąd Okręgowy przytaczając treść art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz art. 12, art. 57 i art. 59 ust. 1 i 2 ustawy emerytalno-rentowej stwierdził, że zarówno biegły sądowy otolaryngolog - foniatra, jak i z zakresu medycyny pracy wskazali, że nie ma podstaw by uznać, że niezdolność do pracy ubezpieczonego powstała w skutek choroby zawodowej. Sąd ten nie uwzględnił zastrzeżeń wnioskodawcy oraz oddalił jego wnioski dowodowe o dopuszczenie dowodu z opinii innych biegłych z zakresu otolaryngologii oraz medycyny pracy, bowiem według oceny Sądu, twierdzenia odwołującego się stanowią wyraz jego własnej oceny stanu zdrowia oraz polemikę ze stanowiskiem biegłych sądowych, a nie merytoryczne ustosunkowanie się do ich opinii. Nie wskazał on faktów, które mogłyby podważyć lub zdyskredytować ocenę dokonaną przez biegłych, a ograniczył się jedynie do lobbowania stwierdzenia, że oczywistym jest, iż ustalona choroba zawodowa jest istotną przyczyną niezdolności do pracy, bowiem przyczyną niezdolności do pracy ubezpieczonego jest niedosłuch, a choroba zawodowa dotyczy stwierdzonego uszkodzenia słuchu. Zastrzeżenia osoby nie posiadającej specjalistycznej wiedzy medycznej, opierają się głównie na zarzucie nierzetelności sporządzonej opinii i odmiennej ocenie stanu zdrowia, polemizując z ustaleniami i oceną biegłych, jednak bez konkretnych i istotnych merytorycznie zarzutów. Zastrzeżenia oraz wnioski dowodowe zmierzają jedynie do przedłużenia postępowania. Sąd Okręgowy na podstawie obu opinii: z zakresu otolaryngologii - foniatrii i medycyny pracy przyjął, że wprawdzie ubezpieczony jest częściowo niezdolny do pracy, jednak przyczyną tej niezdolności nie jest stwierdzona u niego choroba zawodowa. Tym samym należy uznać, że ubezpieczony nie spełnił wszystkich przesłanek, od których uzależnione jest przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z choroba zawodową, a rozstrzygnięcie organu rentowego zawarte w zaskarżonej decyzji jest prawidłowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp