10.02.2022 Ubezpieczenia

Postanowienie NSA z dnia 10 lutego 2022 r., sygn. II GZ 9/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia [A.] Sp. z o.o. w P. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 października 2021 r., sygn. akt V SA/Wa 2672/21 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania decyzji w sprawie ze skargi [A.] Sp. z o.o. w P. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia reklamy aptek ogólnodostępnych i punktu aptecznego oraz nałożenia kary pieniężnej w związku ze stwierdzeniem prowadzenia zakazanej reklamy postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) postanowieniem z 28 października 2021 r., sygn. akt V SA/Wa 2672/21, działając na podstawie art. 61 § 3 i § 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, dalej cyt. jako: p.p.s.a.), odmówił [A.] Sp. z o.o. w P. (dalej: skarżąca, Spółka) wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego (w skrócie: GIF) z [...] lutego 2021 r. oraz poprzedzającej ją decyzji Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego (organ pierwszej instancji) z [...] marca 2018 r. w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia reklamy aptek ogólnodostępnych i punktu aptecznego oraz nałożenia kary pieniężnej w związku ze stwierdzeniem prowadzenia zakazanej reklamy.

W uzasadnieniu sąd pierwszej instancji wskazał, że skarżąca w skardze na opisaną wyżej decyzję GIF wniosła również o wstrzymanie wykonania tej decyzji oraz decyzji organu pierwszej instancji w zakresie nakazu zaprzestania prowadzenia reklamy położonych na terenie województwa łódzkiego aptek ogólnodostępnych i punktu aptecznego oraz ich działalności z uwagi na niebezpieczeństwo wyrządzenia Spółce znacznej szkody i spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. We wniosku skarżąca podała, że wykonanie zaskarżonej decyzji w tym zakresie skutkować będzie utratą przez Spółkę prawa do prowadzenia działalności w tej części oraz niewykonaniem zobowiązań w zakresie prezentacji ofert, jakie zaciągnęła wobec swoich kontrahentów (aptek). Rozwiązanie umów z aptekami oznacza utratę historii kont, które użytkownicy budowali przez cały okres współpracy. Warunkiem ponownego nawiązania współpracy byłaby powtórna rejestracja użytkowników, co jest procesem na tyle złożonym, że może zniechęcić dotychczasowych użytkowników. Nie ma pewności, że po ewentualnym uchyleniu decyzji łódzkie apteki będą nadal zainteresowane współpracą ze Spółką, ponadto może również dojść do przejęcia kontrahentów przez konkurencję. Wykonanie zaskarżonej decyzji wpłynie negatywnie na wizerunek firmy, na plany rozwoju Spółki oraz na obecność oferty skarżącej w Internecie, co wynika z zasad pozycjonowania serwisu w wynikach wyszukiwarek internetowych. Kolejnym trudnym do odwrócenia skutkiem może być redukcja zatrudnienia w Spółce, gdyż zakończenie współpracy z aptekami oznacza, że zbędne stanie się 11 stanowisk pracy. Zakończenie współpracy z aptekami prowadzi bezpośrednio do utraty przychodów z tytułu zamieszczania ofert oraz współpracy z producentami produktów oferowanych przez [A.] w kategorii "Zdrowie" i "Uroda".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp