Kiedy granty wypłacone w kryptowalucie stanowią przychód podatkowy
PROBLEM
Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie rozwoju oprogramowania, m.in. unikatowy projekt dotyczący stowrzenia i obsługi witryny analityczno-badawczej na temat zdecentralizowanej sieci umożliwiającej tworzenie aplikacji. Tworzenie i korzystanie z takich aplikacji wymaga opłat na rzecz walidatorów sieci, które uiszczane są w określonej walucie wirtualnej. Za prowadzenie tego projektu spółka nie pobiera wynagrodzenia. Witryna ta jest instrumentem marketingowym dla głównego przedmiotu działalności gospodarczej, jakim jest świadczenie usług związanych z oprogramowaniem. Kilkukrotnie zdarzyło się, że po zapoznaniu się z treściami pracy znajdującymi się w witrynie internetowej kontrahenci zwrócili się do spółki o wykonanie indywidualnych projektów. Spółka w związku z prowadzoną działalnością uzyskuje środki, które można podzielić na dwa główne źródła przychodów, tj.:
- bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, tj. świadczenie usług związanych z działalnością programistyczną, które są dokumentowane fakturami;
- środki w formie waluty wirtualnej uzyskiwane m.in. z wpłat stanowiących dobrowolne wsparcie (uznanie dotychczasowej pracy włożonej w funkcjonowanie witryny analityczno-badawczej) oraz wsparcie dalszego rozwoju danego projektu. W ramach tej grupy źródła przychodów spółka otrzymuje wsparcie poprzez m.in. uzyskiwanie „grantów” (w formie waluty wirtualnej).
Kiedy wpłaty otrzymane w formie „grantów” (w formie waluty wirtualnej) stanowią przychody spółki? Czy obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymana przez nią tych środków?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty