Postanowienie SN z dnia 12 stycznia 2024 r., sygn. III CZ 223/23
12 stycznia 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Paweł Grzegorczyk
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 12 stycznia 2024 r. w Warszawie
zażalenia M. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością T. spółki jawnej w B. na wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie
z 5 kwietnia 2023 r., I AGa 275/21,
w sprawie z powództwa G. N. i M. N.
przeciwko M. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością T. spółce jawnej w B. (poprzednio M. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością […] spółka komandytowa w B.)
o zapłatę,
uchyla zaskarżony wyrok, pozostawiając rozstrzygnięcie o kosztach postępowania zażaleniowego do orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny uznał, że Sąd Okręgowy nie rozpoznał istoty sprawy, a zawarte w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku ustalenia nie są wystarczające do rozstrzygnięcia sprawy przy zastosowaniu właściwych podstaw prawnych. Zdaniem Sądu Apelacyjnego, Sąd Okręgowy zaniechał zbadania żądania opartego na przepisach o rękojmi przy sprzedaży, podczas gdy w okolicznościach sprawy było oczywiste, że wolą stron było ustanowienie odrębnej własności lokalu i sprzedaż tego lokalu na rzecz powodów. Sąd Apelacyjny wyjaśnił w tej materii, że in casu doszło do ustanowienia odrębnej własności lokalu w drodze umowy z nabywcą, co pominął Sąd Okręgowy. Umowa taka jest dopuszczalna, a jej wynikiem jest nabycie, a więc przeniesienie prawa w rozumieniu art. 155 § 1 k.c. W sprawie należało zatem zastosować przepisy o sprzedaży, nie zaś o zleceniu, a w świetle utrwalonego orzecznictwa nabywcy lokalu przysługują uprawnienia z tytułu rękojmi za wady budynku, w którym lokal się znajduje, w szczególności, gdy wady te uzewnętrzniają się jako wady lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty