Postanowienie SN z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. I NSW 1203/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Adam Redzik (przewodniczący)
SSN Paweł Księżak
SSN Mirosław Sadowski (sprawozdawca)
w sprawie z protestu G.W.
przeciwko wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 15 października 2023 r.,
z udziałem Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej oraz Prokuratora Generalnego,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 12 grudnia 2023 r.,
wyraża opinię, że protest jest zasadny, ale stwierdzone uchybienia nie mają wpływu na wynik wyborów.
[ms]
UZASADNIENIE
G.W. (dalej: skarżąca”) jako wyborca i mąż zaufania wniosła protest przeciwko ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyły się w dniu 15 października 2023 r. z powodu dopuszczenia się przestępstw przeciwko wyborom wymienionych w Rozdziale XXXI Kodeksu Karnego, dotyczących przebiegu głosowania i ustalania wyników głosowania, a także naruszenia prawa wyborczego określonego w Kodeksie Wyborczym oraz w wytycznych dla OKW zawartych w załączniku do Uchwały Nr […] Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 25 września 2023 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w referendum ogólnokrajowym zarządzonych na dzień 15 października 2023 r. (M.P. 2023, poz. 1079, dalej: „wytyczne”) a dotyczących przebiegu głosowania oraz ustalania wyników głosowania. Skarżąca wniosła o unieważnienie wyborów na posłów do Sejmu i na senatorów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2023 r. w OKW Nr […] w W.. Skarżąca zarzuciła:
1. niezapewnienie tajności głosowania poprzez niezapewnienie właściwych warunków do głosowania, tj. art. 249 pkt 2 i 3 k.k., art. 250 k.k., art. 251 k.k., art. 42 § 1 k.wyb., art. 49 §1 k.wyb., art. 52 § 5a k.wyb. oraz pkt 2, pkt 23 ust. 3, pkt 29 ust 1-3, pkt 63 i pkt 75 wytycznych; Lokal wyborczy miał powierzchnię niewystarczającą do ustawienia odpowiedniej ilości stanowisk do głosowania i w odległości wzajemnej między nimi zapewniającej swobodę przemieszczania się głosującym. Głosujący stali w kolejce najpierw do pobrania kart, a później czekali na wolne stanowiska do głosowania, a ponieważ czas oczekiwania bywał dość długi, często zniecierpliwieni wyborcy rozkładali karty do głosowania na ścianach, na parapetach, a nawet na urnie - aby postawić krzyżyk. Członkowie Komisji pracowali w ścisku przy zbyt krótkim stole, na którym nie było wystarczająco miejsca dla swobodnego ułożenia kart do głosowania. Wyżej opisany stan lokalu wyborczego: uniemożliwiał zapewnienie tajności głosowania, utrudniał w znacznym stopniu pracę Komisji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty