19.01.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2022 r., sygn. II GSK 2601/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Jacek Czaja po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 974/21 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 26 sierpnia 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 974/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi [...] (dalej także jako: płatnik, skarżąca, [...]) na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej także jako: organ, Prezes NFZ) z [...] stycznia 2021 r. w przedmiocie podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu: w punkcie 1. uchylił zaskarżoną decyzję; w punkcie 2. umorzył postępowanie administracyjne; w punkcie 3. zasądził od organu na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.

Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę wyrokowania następujące ustalenia:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Łodzi (dalej: ZUS) w maju 2020r. wystąpił do NFZ o ustalenie obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego [...] (dalej: zainteresowana, uczestniczka) z tytułu wykonywania umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu, w okresach: od 17 lutego 2017 r. do 31 marca 2017 r., od 20 lutego 2017 r. do 24 lutego 2017 r. i od 3 kwietnia 2017 r. do 9 kwietnia 2017 r. na rzecz skarżącej. W ocenie ZUS, pomimo że umowy zawierane przez [...] z zainteresowaną były określane jako umowy o dzieło, to przedmiot tych umów (przygotowanie scenariuszy wypowiedzi odnoszących się do koncertów i recitali odbywających się w sali [...] oraz ich wykonawców) nie miał charakteru przynoszącego konkretny, indywidualny rezultat, a charakteryzował się typowym dla umowy zlecenia starannym działaniem. Przedmiot umów nie posiadał charakterystycznych, określonych treścią umowy cech, indywidualizujących i odróżniających je od innych tego typu usług dostępnych na rynku. W treści umów nie było również postanowień dotyczących odbioru dzieła, czy rękojmi za wady, co jest elementem istotnym w przypadku umowy o dzieło, a usługi świadczone na podstawie umów były elementem większej całości, jaką było przygotowanie i wykonanie koncertów symfonicznych i oratoryjnego z udziałem muzyków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty