Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2022 r., sygn. III OSK 690/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prokuratora Generalnego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2018 r. sygn. akt II SA/Wa 1864/17 w sprawie ze skargi H. na decyzję Prokuratora Generalnego z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Prokuratora Generalnego na rzecz H. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 23 marca 2018 r. II SA/Wa 1864/17, po rozpoznaniu skargi H. na decyzję Prokuratora Generalnego z [...] września 2017 r. nr [...], w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej: 1. uchylił zaskarżoną decyzję; 2. zasądził koszty postępowania.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł Prokurator Generalny. Zaskarżając wyrok w całości zarzucił mu naruszenie:
1. prawa procesowego:
a) art. 145 § 1 pkt 1 lit. a i c p.p.s.a. w zw. art. 133 § 1 p.p.s.a., które mogło mieć i miało istotny wpływ na wynik sprawy, poprzez oparcie wyroku na faktach niemających podstawy w aktach sprawy, a wynikających jedynie z błędnego wyobrażenia Sądu I instancji na temat zdolności systemu informatycznego prokuratury do automatycznego wygenerowania informacji, o którą zwrócił się wnioskodawca, mimo, że system ten nie może wygenerować informacji, które nie są do niego wprowadzane oraz na pominięciu zawartych w aktach dowodów, w szczególności pisma Zastępcy Kierownika Sekretariatu Prokuratury Krajowej, jednoznacznie wskazujących na to, że wnioskowana informacja miała charakter informacji publicznej przetworzonej, bowiem jej wytworzenie wymagałoby podjęcia pracochłonnych działań polegających na analizie ogromnej ilości korespondencji, wymagających znacznego nakładu środków i zaangażowania pracowników wszystkich komórek organizacyjnych organu przez wiele tygodni, które to naruszenie prawa procesowego doprowadziło do błędnego ustalenia faktycznego stanowiącego podstawę wadliwego rozstrzygnięcia, że wnioskowana informacja nie ma charakteru informacji przetworzonej i opartego na nim stwierdzenia, że organ naruszył art. 3 ust. 1 pkt 1 u.d.i.p., a w konsekwencji do uchylenia zaskarżonej decyzji Prokuratora Generalnego;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty