12.12.2023

Postanowienie SN z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. III USK 269/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło

w sprawie z odwołania A. W.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Lublinie
‎o prawo do renty z tytułu wypadku przy pracy,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 12 grudnia 2023 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie
‎z dnia 14 stycznia 2022 r., sygn. akt III AUa 145/20,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. nie obciąża odwołującego się kosztami postępowania kasacyjnego organu rentowego;

3. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w Lublinie na rzecz adwokata P. D. tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w postępowaniu kasacyjnym kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o stawkę podatku od towarów i usług

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w Lublinie wyrokiem z 14 stycznia 2022 r. oddalił apelację ubezpieczonego A. W. od wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie z 6 grudnia 2019 r., oddalającego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Lublinie odmawiającej A. W. prawa do renty z tytułu niezdolności z pracy w związku z wypadkiem przy pracy, któremu uległ w dniu 13 czerwca 2005 r., ponieważ komisja lekarska ZUS nie stwierdziła u wnioskodawcy niezdolności do pracy związanej z tym zdarzeniem.

W wywiedzionej od powyższego wyroku skardze kasacyjnej A.W., reprezentowany przez pełnomocnika wyznaczonego z urzędu, zaskarżając wyrok w całości, podniósł zarzuty: 1) naruszenia prawa materialnego, polegającego na błędnej wykładni art. 13 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2023 r., poz. 1251) w związku z art. 6 ust. 1 pkt 6 oraz art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2022 r., poz. 2189), przez pominięcie, że ograniczenia wykonywania przez wnioskodawcę pracy ze względu na stan zdrowia po wypadku przy pracy trwale eliminują możliwość podjęcia przez niego normalnego zatrudnienia, a jego aktualna praca (tj. po wypadku przy pracy z dnia 13 czerwca 2005 r.) wykonywana jest w zakładzie pracy chronionej dostosowanym do pracy osób niepełnosprawnych, co także stanowi o częściowej niezdolności wnioskodawcy do pracy bezpośrednio związanej z tym wypadkiem; 2) naruszenia przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 233 § 1 w związku z art. 391 oraz art. 378 § 1, art. 286 i art. 382 k.p.c., polegającego na przejęciu przez Sąd drugiej instancji za własne ustaleń faktycznych Sądu Okręgowego w Lublinie bez jakichkolwiek uzasadnionych rozważań w tej kwestii.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp