11.01.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.706.2023.2.MK

Możliwość skorzystania z ulgi na zabytki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi na zabytki jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi na zabytki. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 28 listopada 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu położonego w budynku objętym ochroną konserwatorską (wpis do rejestru zabytków). Właścicielem budynku jest spółdzielnia mieszkaniowa. Z tytułu posiadania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w 2023 r. Wnioskodawczyni wnosi opłaty na fundusz remontowy spółdzielni. Spółdzielcze własnościowe prawo lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym – jest to skuteczne wobec osób trzecich prawo, niezwykle zbliżone w swojej istocie do prawa własności.

Art. 26hb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania wpłat na fundusz remontowy spółdzielni. Jako warunek wskazany jest m.in. tytuł własności do budynku objętego ochroną konserwatorską.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała ponadto, że jest podatnikiem podatku dochodowego, opłacającym podatek według skali podatkowej (obecnie 12%). Nieruchomość jest zabytkiem nieruchomym wskazanym w ustawie w art. 6 ust. 1 lit. c - dzieło architektury i budownictwa (decyzja ostateczna nr rej …). Wydatki zostaną odliczone wyłącznie na podstawie art. 26hb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki nie będą odliczone na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i nie będą sfinansowane, dofinansowane lub zwrócone Wnioskodawczyni w żaden sposób, ani też odliczone w ramach innych ulg podatkowych. Wysokość odliczenia nie przekroczy 50% kwoty dokonywanych wpłat. Wnioskodawczyni posiada dowód wpłat dokonywanych na fundusz remontowy, tj. potwierdzenie przelewów bankowych. Wnioskodawczyni jest emerytem, otrzymuje świadczenie z ZUS.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne