09.01.2024

Postanowienie SN z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. I NSW 99/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Adam Redzik (przewodniczący)
‎SSN Leszek Bosek (sprawozdawca)
‎SSN Oktawian Nawrot

w sprawie z protestu B. A.

przeciwko ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,

przy udziale Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej i Prokuratora Generalnego,

na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych
‎w dniu 9 stycznia 2024 r.

wyraża opinię, że protest nie jest zasadny.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2023 r. B. A. wniósł do  Konsulatu Generalnego RP w M. protest przeciwko ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r.

Wnoszący protest wyjaśnił, że odmówiono mu możliwości udziału w  wyborach w trybie głosowania korespondencyjnego, pomimo jego hospitalizacji w Wielkiej Brytanii. Z protestu wynika, że ograniczenie ruchowe winno być utożsamiane z niepełnosprawnością, a osoby niepełnosprawne przebywające poza granicami RP powinny mieć zagwarantowane prawo do głosowania korespondencyjnego.

Wnoszący protest dołączył do niego dokumentację medyczną, korespondencję z Konsulatem Generalnym RP w M. z 25 września 2023 r., korespondencję z Krajowym Biurem Wyborczym z 5 października 2023 r. oraz pismo Rzecznika Praw Obywatelskich z 10 października 2023 r., który  dodatkowo wyraził stanowisko w sprawie w piśmie do Sądu Najwyższego z 19 grudnia 2023 r.

W piśmie z 19 grudnia 2023 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnił, żewielokrotnie wskazywał na potrzebę usunięcia ograniczeń i barier, jakie mogą napotkać obywatele, którzy mają zamiar uczestniczyć w głosowaniu, przy jednoczesnym zapewnieniu poszanowania wszystkich konstytucyjnych zasad prawa wyborczego oraz postulował wprowadzenie tzw. alternatywnych procedur głosowania umożliwiających oddanie głosu poza lokalem wyborczym. Wnastępstwie realizacji jego postulatów, od 2011 roku wyborcy niepełnosprawni oraz wszyscy wyborcy przebywający poza granicami kraju mogli oddawać głos korespondencyjnie, zaś w latach 2013-2014 prowadzono dalsze prace legislacyjne, w wyniku których wszyscy wyborcy w kraju i poza granicami uzyskali możliwość głosowania korespondencyjnego. Krytycznie ocenił w związku z tym zmiany prawa wyborczego wprowadzone na mocy ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz. U. poz. 130), które doprowadziły do znacznego ograniczenia procedury głosowania korespondencyjnego. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że prawo do oddania głosu korespondencyjnego jest ustawowym uprawnieniem, a więc – zgodnie z art. 32 Konstytucji RP – znajduje tu zastosowanie zasada równości wobec prawa. Wszelkie zróżnicowania obywateli w tym zakresie powinny zatem posiadać racjonalne uzasadnienie w potrzebie ochrony wartości konstytucyjnych oraz pozostawać w zgodzie z zasadą proporcjonalności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp