29.12.2023

Postanowienie SN z dnia 29 grudnia 2023 r., sygn. I CSK 6645/22

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Władysław Pawlak

na posiedzeniu niejawnym 29 grudnia 2023 r. w Warszawie
‎w sprawie z powództwa Syndyka masy upadłości J. S. nieprowadzącej działalności gospodarczej
‎przeciwko Bankowi AG w W. Oddział w Polsce

o zapłatę,
‎na skutek skargi kasacyjnej Banku AG w W. Oddział w Polsce

od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
‎z 12 lipca 2022 r., I ACa 427/22,

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

(E.C.)

UZASADNIENIE

W związku ze skargą kasacyjną pozwanego Banku AG w W. Oddział w Polsce (taki sposób oznaczenia powoda wynika z art. 19 pkt 1 w zw. z art. 14 i art. 17 ustawy z dnia 6 marca 2018 r., o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jedn. tekst: Dz. U. z 2022 r., poz. 470) od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 12 lipca 2022 r., sygn. akt I ACa 427/22 Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Odnosząc się w pierwszej kolejności do zawartego w piśmie z 27 października 2023 r. wniosku Syndyka masy upadłości J. S. nieprowadzącej działalności gospodarczej wniosku o umorzenie postępowania kasacyjnego (k. 538) trzeba zauważyć, że zgodnie z art. 4912 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe (jedn. tekst: Dz. U. z 2022 r., poz. 1520; dalej: „pr. upadł.”) art. 145 pr. upadł. nie stosuje się (niezależnie od tego, że przepis ten - co wynika z orzecznictwa - nie jest w ogóle miarodajny w postępowaniu kasacyjnym), natomiast z uwagi na zakres zaskarżenia i treść zarzutów kasacyjnych, w ramach których kontestowana jest zasada zaskarżonego rozstrzygnięcia, wynikająca z przyjęcia nieważności umowy kredytowej (na podstawie prawomocnego wyroku o pozbawieniu wykonalności tytułu wykonawczego) i teorii podwójnej kondykcji, nie ma podstaw do umorzenia postępowania kasacyjnego, gdyż rozmiar interesu prawnego pozwanego wskazany w skardze kasacyjnej jest szerszy od tego, który został uwzględniony w ramach listy wierzytelności (zwrot kapitału).

Zgodnie z art. 398 § 1 k.p.c. Sąd Najwyższy przyjmuje skargę kasacyjną do rozpoznania, jeżeli w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne, istnieje potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów, zachodzi nieważność postępowania lub skarga kasacyjna jest oczywiście uzasadniona. Tylko na tych przesłankach Sąd Najwyższy może oprzeć rozstrzygnięcie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp