Postanowienie SN z dnia 19 grudnia 2023 r., sygn. I CSK 2023/23
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Mariusz Załucki
na posiedzeniu niejawnym 19 grudnia 2023 r. w Warszawie
w sprawie z powództwa P. R.
przeciwko Bank spółce akcyjnej w W.
o zapłatę,
na skutek skarg kasacyjnych P. R. oraz Bank spółki akcyjnej w W.
od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie
z 12 stycznia 2023 r., XXVII Ca 1632/21,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej powoda do rozpoznania;
2. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej pozwanego do rozpoznania;
3. znosi wzajemnie koszty postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 23 stycznia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelacje obu stron od wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z 18 maja 2021 r., wydanego w sprawie z powództwa P. R. przeciwko Bank S.A. z siedzibą w W. o zapłatę.
Każda ze stron złożyła do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną.
Powód uzasadnił potrzebę przyjęcia skargi do rozpoznania następującym zagadnieniem prawnym: Czy „pokrzywdzenie" skarżącego orzeczeniem (gravamen), stanowiące przesłankę dopuszczalności środka zaskarżenia, należy rozumieć wyłącznie jako różnicę między zgłoszonym wcześniej żądaniem a żądaniem uwzględnionym w sentencji rozstrzygnięcia, czy tez należy uznać, iż występuje również wtedy, gdy zaskarżone orzeczenie jest wprawdzie zgodne z żądaniem skarżącego, jednakże nie zapewnia mu wszystkich możliwych korzyści, ponieważ z punktu widzenia jego skutków związanych z prawomocnością materialną skarżący nie uzyskał ochrony prawnej, którą zamierzał osiągnąć, mimo użycia właściwie dobranego, przewidzianego przez prawo środka procesowego?
Natomiast pozwany w uzasadnieniu wniosku o przyjęcie skargi do rozpoznania wskazał na potrzebę dokonania wykładni art. 385 § 2 k.c. wywołującego rozbieżności w orzecznictwie sądów w zakresie oceny skutków wystąpienia w umowie niedozwolonych postanowień umowy, w szczególności w zakresie dalszego utrzymania umowy w mocy i możliwości jej wykonywania przez strony w przypadku bezskuteczności niedozwolonych postanowień umowy w stosunku do konsumenta, tj. czy umowa może być dalej wykonywana z uwzględnieniem krajowych przepisów dyspozytywnych (art. 358 § 2 k.c.), czy też niezwiązanie konsumenta niedozwolonymi postanowieniami może prowadzić wyłącznie do unicestwienia indeksacji kredytu kursem CHF względnie do stwierdzenia nieważności całej umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty