24.10.2023

Postanowienie SN z dnia 24 października 2023 r., sygn. II PSK 113/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z powództwa P. B.
‎przeciwko Bankowi S.A. w W.
‎o przywrócenie do pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 października 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie
‎z dnia 20 grudnia 2021 r., sygn. akt XIII Pa 65/21,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od powoda P. B. na rzecz pozwanego Banku S.A. w W. 240 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

[SOP]

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z 20 grudnia 2021 r., po apelacji pozwanego pracodawcy Banku […] S.A. w W., zmienił wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z 5 lutego 2021 r. i w miejsce orzeczenia o przywróceniu powoda P. B. do pracy zasądził na jego rzecz odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Sąd Okręgowy stwierdził, że przyczyny rozwiązania z powodem umowy o pracę były nieprawdziwe. Powód zwiększając limity na kartach kredytowych oraz wypłacając środki pieniężne z kart kredytowych nie działał w celu uzyskania wyższego świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Przyczyny rozwiązania umowy o pracę wymienione w oświadczeniu z 20 sierpnia 2019 r. są jedynie zbiegami okoliczności, które w konsekwencji przedstawiają powoda w negatywnym świetle. Sąd doszedł jednak do przekonania, że pomimo stwierdzenia, że złożone powodowi wypowiedzenie umowy o pracę naruszało przepisy prawa pracy, to nie można uwzględnić roszczenia powoda dotyczącego przywrócenia go do pracy na poprzednich warunkach stosując art. 45 § 2 k.p. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał więc żądanie przywrócenia powoda do pracy za niecelowe i zmienił wyrok Sądu pierwszej instancji tylko w ten sposób, że zasądził od pozwanego Banku […] S.A. w W. na rzecz powoda P. B. 46.253,28 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, a w pozostałym zakresie oddalił powództwo. Rozstrzygając w tym zakresie Sąd miał na uwadze, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy daje podstawy do stwierdzenia, że powód pozostawał w konflikcie ze stroną pozwaną. Przedstawiane powodowi przyczyny rozwiązania umowy o pracę były na tyle ciężkie, że pracodawca bezpowrotnie utracił zaufanie do powoda, mimo że przyczyny te nie były prawdziwe, z uwagi na zajmowane przez powoda uprzednio stanowiska dyrektora. Jak wskazuje orzecznictwo Sądu Najwyższego, konflikt między pracownikiem a pracodawcą może stanowić okoliczność świadczącą o niecelowości przywrócenia do pracy, zwłaszcza gdy istnieje obawa jego odrodzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 10 października 2000 r., I PKN 66/00, OSNAPiUS 2002 nr 10, poz. 235). Przywrócenie pracownika do pracy nie likwiduje, a nawet nie łagodzi konfliktu. Najczęściej powoduje jego pogłębienie. Dalsze zatrudnienie powoda u pozwanego Banku nie sprzyjałoby również współpracy z załogą, która już nieprzychylnie odnosiła się względem powoda. Sąd Okręgowy stwierdził, że niecelowe jest przywrócenie powoda w pozwanym Banku, ponieważ w niniejszej sprawie brak jest możliwości podjęcia w przyszłości prawidłowej współpracy między stronami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp