Interpretacja indywidualna z dnia 27 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.432.2023.2.PR
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 grudnia 2023 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od (...) 2022 r. wznowił jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przychody z działalności Wnioskodawcy opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „u.p.d.o.f.”).
Wnioskodawca planuje zmienić formę opodatkowania działalności w 2024 r. na podatek liniowy. Wnioskodawca na podstawie umowy zawartej z kontrahentem – niemiecką spółką działającą w formie GmbH – odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Kontrahent”) świadczy usługi związane z rozwojem oprogramowania. Wnioskodawca zakłada, że w przyszłości będzie świadczył usługi także na rzecz innych kontrahentów, niż opisywany we wniosku.
Wnioskodawca jest odpowiedzialny za projektowanie rozwiązań User Interface oraz User Experience (UI/UX Design), prowadzących do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Efektem tych prac jest stworzenie kompleksowego rozwiązania twórczego projektu oprogramowania (zwanego dalej: „Oprogramowaniem”). Poprzez projekt Oprogramowania Wnioskodawca rozumie: kompletną specyfikację dotyczącą UX/UI danego systemu lub funkcjonalności (dalej: „Projekt). W ramach realizowanych prac Wnioskodawca projektuje panele zarządzania dla użytkowników Oprogramowania. Efekty pracy Wnioskodawcy – Projekty, są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty