Postanowienie SN z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. I NSW 416/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Grzegorz Żmij (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Marek Dobrowolski
SSN Aleksander Stępkowski
w sprawie z protestu J.M.
przeciwko ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r.
przy udziale:
1) Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej,
2) Prokuratora Generalnego,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 20 grudnia 2023 r.,
pozostawia protest bez dalszego biegu.
[as]
UZASADNIENIE
W dniu 24 października 2023 r. J. M. wniosła protest przeciwko ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r.
W ocenie skarżącej wybory z dnia 15 października 2023 r. do Sejmu i Senatu zostały sfałszowane, a Referendum z tegoż samego dnia niedopuszczalnie zmanipulowane. W lokalach OKW nie wydawano kart referendalnych, pytano biorących udział w referendum o liczbę wydania kart: „Ile kart wydać?” oraz doprowadzono do sytuacji głosowania po godz. 21, pomimo braku przedłużenia przez PKW godzin głosowania i po ujawnieniu sondażowych wyników wyborów exitpol, tj. po zakończeniu tzw. ciszy wyborczej. Skarżąca wskazała, że wiele lokali wyborczych było czynnych po godz. 21, a niektóre były czynne prawie do 3 w nocy. Nikt nie zabezpieczył ilości zgromadzonych w kolejkach do 21, a ilość chcących zagłosować stale rosła, w jednym z lokali wyborczych, gdzie na liście uprawnionych do głosowania był 2 tys. ludzi dopisano 1 tysiąc. Ponadto skarżąca podniosła, że dowożono młodych ludzi z innych miast, a zaświadczenia uprawniające do głosowania w wyborach poza miejscem zamieszkania wypełniano w autokarach. Tym samym zdaniem skarżącej mogło dochodzić do przestępstwa wielokrotnego głosowania tych samych osób w różnych miejscach po zakończeniu ciszy wyborczej i znajomości wstępnych wyników exitpol. Na koniec skarżąca wskazała, że w wielu przypadkach lokale wyborcze umieszczano w mniejszych pomieszczeniach niż w poprzednich wyborach. Jej zdaniem miało to na celu wywołanie korzystniejszych warunków do manipulacji wyborami i referendum. Powyższe w ocenie skarżącej wskazuje, iż może zachodzić popełnianie przestępstwa przeciwko wyborom i naruszenia przez właściwy organy wyborcze przepisów kodeksu dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty