Postanowienie SN z dnia 24 października 2023 r., sygn. II CSKP 2015/22
Sąd Najwyższy w składzie:
Pierwszy Prezes SN Małgorzata Manowska
(przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Maciej Kowalski
SSN Marcin Łochowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 24 października 2023 r. w Warszawie
skarg kasacyjnych A.K., G.B., J.M.
od postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie
z 20 kwietnia 2021 r., V Ca 1021/20,
w sprawie z wniosku R.K. reprezentowanego przez przedstawicielkę ustawową matkę-K.K.
z udziałem A.K., G.B., J.M. i K.K.
o stwierdzenie nabycia spadku,
oddala obie skargi kasacyjne.
UZASADNIENIE
Małoletni R.K., działający przez przedstawicielkę ustawową matkę K.K., wniósł o stwierdzenie nabycia spadku na swoją rzecz w całości z dobrodziejstwem inwentarza, w części obejmującej majątek położony na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, po swoim ojcu N.K., zmarłym […] 2014 r. w N., Indonezja, ostatnio zamieszkałym w Republice Singapuru, na podstawie testamentu z 2 kwietnia 2012 r.
Ojciec wnioskodawcy N.K. zmarł […] 2014 r. podczas pobytu […] w Indonezji. Miał on obywatelstwo singapurskie i ostatnie miejsce zamieszkania w Singapurze. Na terenie Polski pozostawił majątek, w skład którego wchodzi, między innymi, kilka nieruchomości.
Między wnioskodawcą i jego przedstawicielką ustawową a uczestnikami postępowania zaistniał spór co do osoby powołanej do spadku i podstawy tego powołania.
W rozpoznawanej sprawie zostały złożone trzy testamenty spadkodawcy:
1) w testamencie notarialnym z 9 kwietnia 1998 r. (sporządzony za numerem rep. […]) powołany został do spadku brat spadkodawcy G.B.;
2) testament z 22 września 2010 r. (sporządzony na terenie R. przed adwokatem i notariuszem […]) ograniczony był do mienia spadkodawcy znajdującego się w Singapurze, jednak zawierał oświadczenie o odwołaniu wszystkich poprzednich dyspozycji testamentowych; w tym testamencie spadkodawca powołał K.K. na wyłącznego wykonawcę i powiernika ostatniej woli oraz przekazał powiernikowi całość swojego majątku, który nie został inaczej rozdysponowany, w powiernictwo w celu sprzedaży, przywołania i przekształcenia go na środki pieniężne bez ponoszenia odpowiedzialności za straty; powiernik został zobowiązany do podzielenia wyniku uzyskanego z takiej sprzedaży, przywołania i przekształcenia oraz wszelkich bezpośrednio dostępnych środków pieniężnych należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci, po opłaceniu jego długów, kosztów pogrzebu i wydatków testamentowych oraz zapisów określonych w ostatniej woli i całości podatku majątkowego od wszelkich zapisów bez jakichkolwiek obciążeń na rzecz żony i syna w następujący sposób: K.K. – 70%, R.K. – 30%;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty