20.09.2023

Postanowienie SN z dnia 20 września 2023 r., sygn. II USK 66/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek

w sprawie z odwołania I. W.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Gdańsku
‎przy udziale Prokuratury Regionalnej w Gdańsku
‎o ubezpieczenie społeczne,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 20 września 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
‎z dnia 12 października 2022 r., sygn. akt III AUa 106/21,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od skarżącej na rzecz organu rentowego 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w Gdańsku, wyrokiem z dnia 12 października 2022 r., oddalił apelację I. W. od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku w z dnia 13 października 2020 r., mocą którego oddalono jej odwołanie od decyzji organu rentowego z dnia 30 kwietnia 2019 r., stwierdzającej, że I. W. jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od 1 maja 2015 r.

W ocenie Sądu drugiej instancji, tylko faktycznie wykonywanie działalności gospodarczej (w sposób zorganizowany i ciągły oraz zarobkowy) tworzy tytułu do ubezpieczenia społecznego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2022 r., poz. 1009, dalej ustawa systemowa). Prawidłowo zebrany materiał dowodowy sprzeciwia się uznaniu aktywności odwołującej się za profesjonalne prowadzenie działalności gospodarczej. Sąd Apelacyjny przypomniał, że skoro działalność miała być prowadzona od 1 maja 2015 r., to pierwsze zakupy środków czystości (podstawowych przy prowadzeniu działalności w zakresie sprzątania) zostały dokonane w dniu 29 maja 2015 r. Kolejnym argumentem przemawiającym za prawidłowym stanowiskiem Sądu Okręgowego są zasady doświadczenia życiowego, a te sprzeciwiają się sytuacji, w której na dwa tygodnie przed porodem ciężarna kobieta podejmuje się działalności wymagającej kontaktu ze środkami chemicznymi, dźwigania, schylania, to jest ciężkiej pracy fizycznej. Oceny tej nie przełamują zeznania świadków, które trafnie zostały w tej części zdyskredytowane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp