Postanowienie SN z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. III CZ 259/23
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Roman Trzaskowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 20 grudnia 2023 r. w Warszawie
zażalenia P.P.
na wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie
z 29 listopada 2022 r., VI ACa 147/21,
w sprawie z powództwa P.D.
przeciwko P.P.
o zapłatę,
oddala zażalenie, pozostawiając rozstrzygnięcie o kosztach postępowania zażaleniowego do orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 29 listopada 2022 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie w następstwie apelacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 7 września 2020 r. uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach instancji odwoławczej.
U podstaw rozstrzygnięcia legła ocena, że Sąd pierwszej instancji nie rozpoznał istoty sprawy. Sąd Apelacyjny wskazał, że powództwo zostało oddalone przez Sąd Okręgowy niejako z trzech grup przyczyn: po pierwsze - braku udowodnienia, że powódka w sposób skuteczny nabyła w drodze indosu wierzytelność z weksla, przy czym indos ten winien mieć ostatecznie skutki zwykłego przelewu, po drugie - nawet przy przyjęciu, iż do takiego skutecznego przelewu doszło, to przed doręczeniem odpisu pozwu pozwanemu powódka dokonała przeniesienia wierzytelności wynikającej z weksla na spółkę cypryjską, wreszcie - wystąpienie z niniejszym powództwem stanowiło przejaw nadużycia prawa podmiotowego. Sąd odwoławczy nie zgodził się z tymi zapatrywaniami. Na podstawie dowodów przedstawionych przez powódkę w postępowaniu apelacyjnym zakwestionował ocenę Sądu pierwszej instancji, że powódka nie legitymuje się ciągiem indosów i nie przysługuje jej z tego względu legitymacja formalna do dochodzenia roszczeń z weksla. Stwierdził jednocześnie, że kwestia przelewu przez powódkę wierzytelności objętej wekslem nie była przedmiotem argumentacji stron, a stanowiła własne spostrzeżenie Sądu Okręgowego, obecnie zaś zgromadzony materiał procesowy nie pozwala na kategoryczne przyjęcie, że powódka w sposób skuteczny dokonała przelewu wierzytelności objętej powództwem. Odwołał się do regulacji art. 921 zd. 2 k. c. i wskazał, że w dniu przelewu weksel, jako wypełniony, złożony był już w Sądzie Okręgowym w Warszawie do akt niniejszego postępowania. Nie doszło zatem do prostego wydania dokumentu, kwestia zaś ewentualnego przekazania dokumentów uprawniających do dysponowania tym wekslem nie została przez Sąd Okręgowy w ogóle zbadana, a przy tym okoliczności sprawy nie wskazują, aby powódka dysponowała - poza wekslem - jakimikolwiek dalszymi dokumentami, które mogłyby zostać wydane nabywcy wierzytelności w trybie traditio longa manu. O ile zaś nie wydała dokumentów dotyczących wierzytelności objętej wekslem nabywcy, była legitymowana do dochodzenia powództwa. Jednocześnie Sąd Apelacyjny nie podzielił oceny Sądu Okręgowego, że wystąpienie z powództwem stanowiło nadużycie prawa podmiotowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty