Postanowienie SN z dnia 14 grudnia 2023 r., sygn. I CSK 5921/22
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Roman Trzaskowski
na posiedzeniu niejawnym 14 grudnia 2023 r. w Warszawie
w sprawie z powództwa M.S.
przeciwko […] Bank spółce akcyjnej w W.
o ustalenie i zapłatę,
na skutek skargi kasacyjnej […] Bank spółki akcyjnej w W.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach
z 2 czerwca 2022 r., V ACa 290/21,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. zasądza od pozwanej na rzecz powoda tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego kwotę 2 700 (dwa tysiące siedemset) zł z odsetkami wynikającymi z art. 98 §11 k.p.c. za czas po upływie tygodnia od dnia doręczenia orzeczenia zobowiązanemu do dnia zapłaty.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 24 marca 2021 r. Sąd Okręgowy w Gliwicach w punkcie pierwszym (1) ustalił, że bliżej oznaczona umowa kredytu hipotecznego zawarta między powodem a poprzednikiem pozwanego Banku jest nieważna, w punkcie drugim (2) zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 2235,56 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 1 października 2020 r., w punkcie trzecim (3) oddalił powództwo w pozostałym zakresie, a w punkcie czwartym (4) orzekł o kosztach postępowania.
W następstwie apelacji pozwanego wyrokiem z dnia 2 czerwca 2022 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach w punkcie pierwszym (1) zmienił wyrok Sądu Okręgowego w punkcie drugim (2) o tyle, że zasądził odsetki za opóźnienie od dnia 19 kwietnia 2022 r., a w pozostałym zakresie roszczenie odsetkowe oddalił, w punkcie drugim (2) oddalił apelację w pozostałym zakresie, a w punkcie trzecim (3) orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego.
W skardze kasacyjnej, w uzasadnieniu wniosku o jej przyjęcie do rozpoznania, pozwany wskazał przyczyny kasacyjne określone w art. 398 § 1 pkt 1 i 2 k.p.c. Jego zdaniem w sprawie istnieje potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości i wywołujących rozbieżności w orzecznictwie, tj. art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 Dyrektywy 93/13, art. 65, art. 354, art. 358 § 2 k.c., art. 385 k.c., art. 69 ust. 3 Prawa bankowego oraz art. 189 k.p.c. Potrzebę tę dostrzegł również w odniesieniu do art. 385 i art. 385 k.c., przy czym poważne wątpliwości dotyczą tu tego, (i) w jaki sposób winny zostać sformułowane postanowienia wprowadzające do umowy ryzyko walutowe, by można je było uznać za wyrażone w sposób jasny i przejrzysty (jednoznaczny - w rozumieniu art. 385 k.c.) oraz (ii) jakie informacje o zagrożeniach (ryzykach) związanych z zawarciem kredytu indeksację kredytu kursem waluty obcej winny zostać przekazane konsumentowi przed zawarciem Umowy, mając na uwadze brak możliwości skutecznego przewidywania przyszłych kursów walut, treść przepisów obowiązujących w chwili zawierania Umowy oraz ówczesne orzecznictwo.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty