Postanowienie SN z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. II PSK 6/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romuald Dalewski
w sprawie z powództwa A. S.
przeciwko S. sp. z o.o. z siedzibą w W.
o premię i odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 listopada 2023 r.,
skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie
z dnia 10 czerwca 2022 r., sygn. akt XIII Pa 202/21,
1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2) zasądza od A. S. na rzecz S. sp. z o.o. w W. kwotę 1350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego wraz z odsetkami, o których mowa w art. 98 § 11 k.p.c.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 8 października 2021 r., Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy z powództwa A. S. przeciwko S. sp. z o.o. w W. o premię i odszkodowanie, w pkt I oddalił powództwo w całości, a w pkt II orzekł o kosztach postępowania.
Sąd Rejonowy ustalił, że powód zawarł z pozwanym 27 maja 2013 r. umowy o pracę na czas nieokreślony, w której oprócz wskazanej wysokości wynagrodzenia zasadniczego, przewidziano dla powoda premię w wysokości i według zasad określonych w Regulaminie Wynagradzania S. spółki z o.o.
Sąd Rejonowy podniósł, że w niniejszej sprawie problem sprowadzał się do ustalenia, czy pozwany pracodawca wystarczająco precyzyjnie określił zasady przyznawania pracownikom premii i prawa do objęcia akcji pracowniczych, jak również do stwierdzenia, czy powód w tym kontekście spełniał wymagane kryteria do otrzymania wymienionych świadczeń.
Powołując się na art. 22 § 1 k.p., Sąd pierwszej instancji podniósł, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Wynagrodzenie osobowe (wynikające z umowy o pracę) składa się wiele elementów w tym wynagrodzenie zasadnicze, dopłaty (premie, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatek stażowy, dodatek funkcyjny, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych itp.), płace uzupełniające (za czas nieprzepracowany np. wynagrodzenie za czas choroby), ekwiwalenty za niewykorzystany urlop.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty