Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.92.2023.1.TW
Powstanie zakładu w Niemczech.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 25 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy powstania zakładu na terenie Niemiec oraz opodatkowania dochodów uzyskiwanych na terytorium Niemiec. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pani (…) zamieszkała w (…), Polska – zwana dalej PODATNIKIEM zamierza od początku roku 2024 świadczyć na terytorium Niemiec usługi opieki całodobowej nad osobami starszymi i w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. Do tych usług mają należeć w szczególności:
- usługi w zakresie utrzymania higieny osobistej, w szczególności: pielęgnacja ciała, pomoc przy ubieraniu i rozbieraniu, myciu, czesaniu, wspomaganie przy wstawaniu, siadaniu, kładzeniu się,
- pomoc w pracach domowych, w szczególności: robienie prania, przygotowywanie posiłków, zakupy, sprzątanie, karmienie zwierząt domowych itd.,
- pomoc w utrzymywaniu kontaktów społecznych, w szczególności: wychodzenie na spacer z podopiecznym, odwiedziny u rodziny i przyjaciół, wizyty u lekarzy, w kinie i teatrze.
By zrealizować przedstawiony powyżej zamiar PODATNIK zamierza od początku roku 2024 wraz z innymi osobami prowadzącymi działalność w tym samym lub podobnym zakresie wynająć na terytorium Niemiec w pełni wyposażone biuro (zwane dalej: wspólnym biurem). Przewidywany okres najmu tego wspólnego biura powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy, w ciągu których PODATNIK planuje wykonywać swoje usługi na zasadzie próby. Powierzchnia tego biura powinna oscylować między 30 a 60 m, ponadto biuro to powinno posiadać dostęp do internetu i faksu, jak również być wyposażone w co najmniej dwa pełnowartościowe miejsca do pracy. Tym samym w biurze tym powinny znajdować się co najmniej dwa biurka z komputerami i monitorami jak również połączona z nimi drukarka/kopiarka, ewentualnie z funkcją skanera. Ponadto biuro to powinno być wyposażone w kodowaną skrzynkę na klucze, tak aby każda osoba będąca najemcą tego wspólnego biura mogła w dowolnym czasie do niego wejść i z niego korzystać.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty