Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.680.2023.2.MK
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 1 grudnia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, z późn. zm.; dalej: „ustawa o PIT”) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca prowadzi prace polegające na wytworzeniu prawa autorskiego do programu komputerowego w zakresie tworzenia optymalnych funkcjonalności backendowych na podstawie analizy biznesowej, za które otrzymuje wynagrodzenie ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego.
W ramach działalności Wnioskodawca prowadzi uporządkowane, systematyczne i zorganizowane prace polegające na wytwarzaniu kodu źródłowego programu komputerowego/oprogramowania. Wnioskodawca prowadzi prace w ramach zorganizowanych projektów, gdzie dokonuje określenia celu oraz oczekiwanego rezultatu, identyfikuje główny obszar badań oraz uzyskuje rezultaty, które nie mają charakteru zmian rutynowych ani okresowych. Efektem prowadzonych prac jest/będzie projektowanie i tworzenie przez Wnioskodawcę produktów w postaci programu komputerowego zawierającego optymalne funkcjonalności backendowe, które – w stosunku do dotychczasowej działalności oraz produktów występujących dotychczas na rynku – mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty