08.12.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.432.2023.2.SST

Spółka nie posiada/nie będzie posiadać w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 września 2023 r. wpłynął za pośrednictwem platformy e-PUAP Państwa wniosek z 19 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF od 1 lipca 2024 r. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 13 listopada 2023 r. (wpływ za pośrednictwem platformy e-PUAP 13 listopada 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jesteście Państwo niemiecką Spółką i niemieckim podatnikiem VAT, zarejestrowanym również na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Spółka jest również zarejestrowany jako czynny podatnik VAT w Polsce.

Spółka posiada siedzibę w Niemczech oraz kilka magazynów wraz z personelem i niezbędną infrastrukturą techniczną. Spółka nie posiada magazynów oraz zasobów materiałowych lub ludzkich w Polsce lub innych krajach niż Niemcy.

Spółka należy do międzynarodowej Grupy A., która jest (…). Grupa A. oferuje szeroką gamę produktów obejmującą m.in. (…). Spółka prowadzi dystrybucję produktów marki A. (…) na wybranych rynkach obejmujących głównie Niemcy, Austrię, Szwajcarię, Polskę do podmiotów niepowiązanych zajmujących się dalszą odprzedażą (detalistów).

Spółka dokonuje zakupu towarów, które są odsprzedawane detalistom od podmiotu z siedzibą w Korei, ale zarejestrowanego w Polsce podatnika VAT (Głównego Dostawcy) jako import towarów i zakup krajowy. Wyjątkowo, w przypadku, gdy Główny Dostawca nie posiada określonego produktu, Spółka może okazjonalnie kupować towar od innych podmiotów dystrybucyjnych z Grupy A. zlokalizowanych w innych krajach UE (jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) oraz zlokalizowanych w Polsce (jako zakupy krajowe). Należy podkreślić, że te okazjonalne zakupy dokonywane są od firm, które pełnią w Grupie A. rolę równoważną z rolą Spółki (tj. dystrybucję produktów marki A. do podmiotów niepowiązanych). Podobnie te inne podmioty- dystrybutorzy produktów A. na innych rynkach mogą w drodze wyjątku (ze względu na braki magazynowe Głównego Dostawcy) dokonać zakupu wybranych produktów od Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne