Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.406.2023.5.NF
Prawo do odliczenia podatku VAT z otrzymanych faktur.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 1 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
·prawa do odliczenia całości podatku VAT z faktur dokumentujących wydatek poniesiony z tytułu Zadatku i Zaliczki (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 2) oraz
·prawa do odliczenia części podatku naliczonego wynikającego z zapłaconej ceny sprzedaży (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 3).
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 października 2023 r. (wpływ 31 października 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
A prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (…) (dalej: „Wnioskodawca”) i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest: obróbka mechaniczna elementów metalowych, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim. W małżeństwie Wnioskodawcy panuje ustrój rozdzielności majątkowej.
(…) lipca 2023 r. Wnioskodawca zawarł umowę przedwstępną sprzedaży wierzytelności i przejęcia długu (dalej: „Umowa Przedwstępna”). W Umowie Przedwstępnej Wnioskodawca był stroną kupującą i został określony jako Kupujący (tak też jest określany w niniejszym wniosku). Stroną sprzedającą w Umowie Przedwstępnej byli B (dalej: „B”) i jego małżonka (dalej: „C”), gdzie B był na moment zawarcia Umowy Przedwstępnej i będzie na moment zawarcia opisanej poniżej szczegółowo umowy przyrzeczonej, realizowanej w wykonaniu Umowy Przedwstępnej, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz osobą prowadzącą działalność gospodarczą, gdzie przedmiot przeważającej działalności to wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W Umowie Przedwstępnej B i jego małżonka C zostali określeni jako Sprzedający (tak też są określani w niniejszym wniosku).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty