11.12.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.705.2023.1.WL

Możliwość skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT w związku z wykonywaniem świadectw charakterystyki energetycznej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 27 września 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT w związku z wykonywaniem świadectw charakterystyki energetycznej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni od dnia … 2023 r. prowadzi osobiście działalność gospodarczą (przedmiotem działalności jest 71.20.B - Pozostałe badania i analizy techniczne oraz 71.12.Z - Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne). Działalność polega na sporządzaniu Świadectw Charakterystyki Energetycznej (zgodnie z ustawą Prawo Budowlane). Wnioskodawczyni do wykonywania zawodu posiada wpis do Rejestru osób uprawnionych do sporządzania charakterystyki energetycznej, numer wpisu …. Wnioskodawczyni samodzielnie zajmuje się działalnością. Wykonuje Świadectwa Charakterystyki Energetycznej - gdy budynek jest gotowy i właściciel składa wniosek o pozwolenie na użytkowanie lub zawiadomienie o zakończeniu budowy, wówczas potrzebne jest właścicielowi Świadectwo Charakterystyki Energetycznej. Świadectwo jest wymagane również w przypadku wynajmu budynku lub lokalu mieszkalnego bądź użytkowego. Wnioskodawczyni świadectwo sporządza na podstawie stanu rzeczywistego budynku, na podstawie wizji lokalnej, inwentaryzacji, projektów technicznych i dokumentacji udostępnionej przez właściciela.

Przy wykonywaniu Świadectwa Charakterystyki Energetycznej Wnioskodawczyni wykonuje obliczenia na podstawie metodologii, ocenia budynek pod względem energetycznym. Jeżeli budynek spełnia wymagania Prawa Budowlanego właściciel nie domaga się uzasadnienia. Gdy budynek nie spełnia wymagań Warunków Technicznych, jakim powinny opowiadać budynki i ich usytuowanie, Wnioskodawczyni ewentualnie pisze uwagi o koniecznych działaniach prowadzących do poprawy tych wymagań. Wnioskodawczyni nie udziela porad, które rozwiązanie będzie najlepsze, najbardziej opłacalne ekonomicznie dla właściciela. Wnioskodawczyni stwierdza jedynie, które elementy wymagają konieczności zmniejszenia zużycia energii w budynku (np. kocioł grzewczy, wentylacja mechaniczna, fotowoltaika, ściany, dach, stolarka okienna). W przypadku, gdy konieczne są zmiany związane z architekturą, konstrukcją lub instalacjami w budynku, właściciel musi zlecić wykonanie projektu technicznego osobie do tego uprawnionej, czyli takiej, która posiada uprawnienia budowlane w danym zakresie. Wnioskodawczyni nie może udzielać właścicielowi porad technicznych, ponieważ jej Obowiązkowe Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie obejmuje doradztwa czy projektowania. Porady technicznej może udzielić kierownik budowy lub projektant - oni mają wyższe ubezpieczenie obejmujące czynności doradcze lub projektowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne