Interpretacja indywidualna z dnia 11 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.629.2023.1.RG
Prawo do odliczenia podatku naliczonego przez Państwa Spółkę w okresie rozliczeniowym, w którym otrzyma fakturę z tytułu zakupu towaru z zastrzeżonym prawem własności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego przez Państwa Spółkę w okresie rozliczeniowym, w którym otrzyma fakturę z tytułu zakupu towaru z zastrzeżonym prawem własności.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 listopada 2023 r. (data wpływu 24 listopada 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką kapitałową posiadającą siedzibę w Polsce, będącą czynnym podatnikiem VAT w rozumieniu ustawy VAT.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest między innymi sprzedaż towarów (takich jak obuwie, wyroby skórzane i akcesoria) na rzecz innych przedsiębiorców.
Spółka zawarła oraz będzie zawierać z innymi podmiotami (dalej: „Kontrahent”) umowy współpracy handlowej (dalej: „Umowa”).
Umowa określa zasady współpracy w zakresie zamawiania, dostaw, sprzedaży oraz przekazywania i powierzania towarów (dalej: „Towary”).
Na podstawie Umowy wszelkie dostarczone do Spółki Towary, za które Spółka nie dokona płatności w całości do czasu ich uregulowania stanowią wyłączną własność Kontrahenta (zastrzeżenie prawa własności dostarczonych rzeczy ruchomych do czasu zapłaty całej ceny).
W chwili wydania Towarów, za które nie zapłacono całej ich ceny, (tj. wartości wszystkich wystawionych faktur VAT przez Kontrahenta) Spółka włada takimi Towarami na podstawie zawartej Umowy ramowej, natomiast Kontrahent pozostaje ich wyłącznym właścicielem. Kontrahent upoważnia Spółkę do oferowania do sprzedaży Towarów będących w jego władaniu na rzecz osób trzecich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty