29.11.2023

Postanowienie SN z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. III PSK 69/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek

w sprawie z powództwa K. P.
‎przeciwko Uniwersytetowi w S.
‎o przywrócenie do pracy,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 listopada 2023 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Siedlcach
‎z dnia 30 grudnia 2022 r., sygn. akt IV Pa 32/22,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

(AGM)

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Siedlcach, wyrokiem z dnia 30 grudnia 2022 r., oddalił apelacje powoda i pozwanego od wyroku Sądu Rejonowego w Siedlcach z dnia 23 czerwca 2022 r.

W ocenie Sądu drugiej instancji, domaganie się przez powoda przywrócenia do pracy w miejsce zasądzonego na jego rzecz odszkodowania w kwocie 19.729,14 zł tytułem niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem pozostaje w kolizji z wartościami, których naruszenia dopuścił się pracownik. Zdaniem Sądu odwoławczego, rodzaj pracy powoda (adiunkt w I. w S.) obliguje do dbania o dobro zakładu pracy, w szczególności jego dobre imię i renomę. Tymczasem prezentowane przez powoda negatywne oceny pozwanego miały charakter umyślny, co świadczy o rażącym naruszeniu podstawowych obowiązków pracowniczych. Nauczyciel akademicki, który w swych wypowiedziach kierowanych do studentów nowo otwartego kierunku kwestionuje zasadność jego otwarcia, działa wbrew interesom swego pracodawcy. Jednocześnie pełniona funkcja wiceprzewodniczącego zarządu koła związkowego Nr […] Międzyzakładowej Organizacji Związku Zawodowego […] (i z tego tytułu szczególna ochrona stosunku pracy) nie przełamuje opcji orzeczenia wyłącznie o odszkodowaniu w miejsce przywrócenia do pracy. Z tych względów wybrane przez powoda roszczenie stanowi nadużycie prawa podmiotowego i w świetle treści art. 8 k.p. nie może korzystać z ochrony na podstawie art. 45 § 1 i 3 k.p. w związku z art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. Nr 55, poz. 234). Właściwą zaś reakcją na naruszenie przepisów o ochronie związkowej było zasądzenie na rzecz powoda odszkodowania na podstawie art. 477 k.p.c. w związku z art. 45 § 1 k.p. i art. 47 k.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp