29.11.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.699.2023.2.MK

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 16 listopada 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy m.in. usługi programistyczne. Jego przedsiębiorstwo jest prowadzone od 2 listopada 2021 r. i od tej daty prowadzona jest także działalność rozwojowo-badawcza w zakresie prac programistycznych. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności gospodarczej działalność przedsiębiorstwa Wnioskodawcy ma kod 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca jest opodatkowany podatkiem liniowym i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wnioskodawca w ramach swojej działalności zawiera umowy o świadczenie usług programistycznych (dalej jako: „Usługi”). Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”). Omawiane we wniosku usługi programistyczne świadczone są przez Wnioskodawcę w Polsce, na zasadzie pracy osobistej w biurze bądź pracy zdalnej na rzecz Spółek. Stosownie do umów łączących Wnioskodawcę z kontrahentami ich przedmiotem jest świadczenie przez Wnioskodawcę na rzecz spółek bezpośrednio lub ich klientów usług informatycznych, zgodnie z odrębnymi zamówieniami. Wnioskodawca jest programistą oprogramowania świadczącym usługi informatyczne jako ..., w wyniku którego powstają utwory będące programami komputerowymi. Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem kodu i implementowaniem nowych funkcjonalności w ramach projektu rozwijania części mobilnej … . W ramach projektu Wnioskodawca – w roli ... – odpowiada za tworzenie nowych funkcjonalności związanych z powyższą automatyzacją, na którą składa się tworzenie nowych serwisów w …, zarządzanie nimi, kodowanie ich logiki biznesowej oraz komunikacji między nimi, współpraca przy tworzeniu ich architektury oraz tworzenie paneli obrazujących spełnione metryki techniczne i biznesowe. Częścią projektu jest też naprawianie błędów znalezionych w nowo stworzonych funkcjonalnościach oraz udostępnianie gotowych zautomatyzowanych rozwiązań do użytku klientów. W projekcie Wnioskodawca pracuje w całości z wykorzystaniem języka programowania … oraz … do zarządzania bazami danych. Oprócz tego do komunikacji między mikroserwisami korzysta z systemów kolejkowych i protokołu … . Do wspomnianych nowych funkcjonalności Wnioskodawca pisze również nowe testy jednostkowe oraz integracyjne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne