20.10.2023

Postanowienie SN z dnia 20 października 2023 r., sygn. III CB 40/23

20 października 2023 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Dawid Miąsik

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 20 października 2023 r. w Warszawie
‎wniosku C. Limited w L. w Irlandii
‎o zbadanie spełnienia przez SSN Jacka Greli wymogów niezawisłości
‎i bezstronności w sprawie II CSKP 235/23
‎z powództwa C.Limited w L. w Irlandii
‎przeciwko M. S.
‎o zapłatę

I. na podstawie art. 267 TFUE zwraca się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z następującymi pytaniami prawnymi:

1. Czy art. 19 ust. 1 akapit 2 TUE interpretowany w świetle art. 47 KPP należy rozumieć w ten sposób, że już same okoliczności powołania na stanowisko sędziowskie mogą wskazywać na niespełnienie wymogów niezawisłości i bezstronności przez sędziego, jeżeli prowadzą do ukonstytuowania sądu, który narusza prawo jednostki do sądu, ewentualnie że o niespełnieniu tych wymogów decyduje bierna akceptacja (polegająca na orzekaniu) przez sędziego nieprawidłowości procedury jego powołania na stanowisko sędziowskie prowadzących do ukonstytuowania sądu, który narusza prawo jednostki do sądu?

3. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 2, czy art. 19 ust. 1 akapit 2 TUE interpretowany w świetle art. 47 KPP należy rozumieć w ten sposób, że Sąd Najwyższy ma obowiązek ukształtować skład sądu w sprawie tzw. testu bezstronności bez udziału takich sędziów, a w ostateczności pominąć przepis krajowy przewidujący w takich sprawach skład pięcioosobowy i rozpoznać wniosek bez udziału takich sędziów w innym składzie przewidzianym prawem krajowym?

II. zawiesza postępowanie na podstawie art. 177 § 1 pkt 31 k.p.c. (per analogiam) w związku z art. 29 § 24 ustawy z dnia
‎8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (jednolity tekst: Dz. U.
‎z 2023 r. poz. 1093 z późn. zm.).

[SOP]

UZASADNIENIE

Stan faktyczny

1.Ustawą z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1259, dalej jako ustawa nowelizująca) wprowadzono postępowanie zwane „testem niezawisłości i bezstronności” sędziego (dalej jako wniosek testowy albo postępowanie testowe). Podstawę rozwiązania stanowił przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2011, Sejm IX kadencji). Prezydent RP w oświadczeniu (wypowiedź dla mediów z dnia 3 lutego 2022 r. https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/wypowiedz-prezydenta-andrzeja-dudy,48243) przedstawiającym cele tej inicjatywy ustawodawczej wyjaśnił między innymi, że „Wierzę w to, że wola znalezienia porozumienia jest również po stronie przedstawicieli Komisji Europejskiej, instytucji europejskich”. Projekt prezydencki został scalony z projektem grupy posłów, zgłoszonym 11 lutego 2022 r. (Poselski projekt ustawy o ochronie niezawisłości sędziowskiej i szczególnych zasadach odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej sędziów, druk sejmowy nr 2013, Sejm IX kadencji). W uzasadnieniu tego projektu wskazano z kolei, że „Projekt zmierza też do realizacji przez Rzeczpospolitą Polską wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z dnia 15 lipca 2021 r. C-791/19”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp