17.10.2023

Postanowienie SN z dnia 17 października 2023 r., sygn. I USK 60/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jarosław Sobutka

w sprawie z odwołania P.S.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Zabrzu
‎o emeryturę górniczą,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 października 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi
‎z dnia 28 października 2022 r., sygn. akt III AUa 707/22,

I. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

II. zasądza od P.S. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Zabrzu kwotę 240,00 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym. D.S.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Sieradzu zmienił decyzję organu rentowego i przyznał P.S. prawo do emerytury górniczej od 1 listopada 2021 r. z zaliczeniem okresu od 1 maja 2004 r. jako pracy górniczej zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Zabrzu odmówił P.S. przyznania prawa do emerytury górniczej z uwagi na niespełnienie przesłanki stażu ubezpieczeniowego. Organ uznał bowiem za udowodniony na dzień złożenia wniosku (18 listopada 2021 r.) okres 17 lat 6 miesięcy i 8 dni pracy górniczej, nie zaliczając do okresu pracy górniczej okresu zatrudnienia od 1 grudnia 1993 r. do 30 kwietnia 2004 r. na stanowisku kierowcy ciągnika oraz okresu pracy od 1 maja 2004 r. na stanowisku górnika odwadniacza - jako pracy przodkowej z przelicznikiem 1,5. Organ rentowy uznał, że prace związane z odwodnieniem złoża nie są pracami przodkowymi gdyż nie są wykonywane bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz montażu, likwidacji, transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących, transportujących w przodkach oraz przy głębieniu szybów i robót szybowych.

Po rozpoznaniu sprawy, na skutek apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Zabrzu od wyroku Sądu Okręgowego w Sieradzu z dnia 6 kwietnia 2022 r., Sąd Apelacyjny w Łodzi III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, wyrokiem z dnia 28 października 2022 r., zmienił zaskarżony wyrok i oddalił odwołanie. Zdaniem Sądu Apelacyjnego, nie wystarczy zajmowanie stanowiska wymienionego w złączniku do rozporządzenia MPiPS z dnia 23 grudnia 1994 r., zawierającego wykaz stanowisk pracy, na których zatrudnienie na odkrywce w kopalniach węgla brunatnego uważa się za pracę górniczą. Koniecznym jest bowiem koniunkcja przejawiająca się tym, że konkretny pracownik, zajmując stanowisko wymienione w załączniku do rozporządzenia, wykonuje prace „przy bieżącej konserwacji agregatów i urządzeń wydobywczych”, bo tylko wówczas owe prace wypełniają hipotezę art. 50c ust. 1 pkt 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W świetle czego, nie jest pracą górniczą, o której mowa w art. 50c ust. 1 pkt 4 ustawy emerytalnej, praca operatora ciągnika rolniczego na odkrywce, przy pomocy którego wykonuje się prace pomocnicze przy naprawach, konserwacji urządzeń, a co za tym idzie - pracę przy obsłudze agregatów prądotwórczych, smarowniczych i sprężarkowych, wykorzystywanych przez brygady elektryków i mechaników do prac polegających na konserwacji urządzeń wydobywczych i transportujących nadkład i złoże na odkrywce. Nie ma też podstaw aby, drugi okres pracy P.S. w KWB od 1 maja 2004 r. na stanowisku górnika odwadniacza złoża, kwalifikować jako kwalifikowaną prace górniczą z art. 50c ust. 1 pkt 4 i art. 50d ust. 1 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Praca „na odkrywce” w kopalniach węgla brunatnego jest odpowiednikiem pracy „w przodkach” pod ziemią, gdy polega na zatrudnieniu przy pracach bezpośrednio łączących się z procesami związanymi z pozyskiwaniem węgla brunatnego ze złoża - praca odwadniacza złoża, także tego który pracuje bezpośrednio w sąsiedztwie maszyn wydobywczych, tego warunku bezpośredniości nie spełnia. Praca odwadniacza złoża, niezbędna dla wydobycia, nie jest jednakże pracą „bezpośrednio przy” urabianiu, ładowaniu i zwałowaniu, nie jest też inna pracą przodkową przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących, transportujących i zwałujących w przodkach, nie była też pracą przy głębieniu szybów ani inną robota szybową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp