24.08.2023

Postanowienie SN z dnia 24 sierpnia 2023 r., sygn. II PSK 39/23

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski

w sprawie z powództwa A. O.
‎przeciwko Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w O.
‎o przywrócenie do pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 sierpnia 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w Elblągu
‎z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. akt IV Pa 7/22,

I. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

II. zasądza od powódki na rzecz pozwanego tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) z ustawowymi odsetkami za czas po upływie tygodnia od dnia doręczenia zobowiązanemu orzeczenia do dnia zapłaty.

[A.P.]

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 3 lutego 2022 r. Sąd Rejonowy w Ostródzie oddalił powództwo A. O. przeciwko Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w O. o przywrócenie do pracy.

Sąd Rejonowy ustalił, że w dniu 14 lipca 2020 r. złożono powódce oświadczenie o rozwiązaniu łączącej strony umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Powódka od powyższego wypowiedzenia odwołała się. W dniu 21 kwietnia 2021 r. zamknięto przewód sądowy w powyższej sprawie, prowadzonej pod sygn. akt IV P 142/20. Sąd Rejonowy w Ostródzie w dniu 19 maja 2021 r. wydał wyrok, którym przywrócił powódkę do pracy u pozwanego na dotychczasowych warunkach pracy i płacy, pod warunkiem zgłoszenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia. Ponadto nałożono na stronę pozwaną obowiązek dalszego zatrudnienia powódki do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Wyrok uprawomocnił się z dniem 19 sierpnia 2021 r. Pismem z dnia 20 maja 2021 r. powódka złożyła pozwanemu oświadczenie o gotowości do niezwłocznego podjęcia pracy. Jednocześnie podała, że na podstawie decyzji ZUS z dnia 28 kwietnia 2021 r. przyznano jej świadczenie rehabilitacyjne za okres od dnia 28 kwietnia 2021 r. do dnia 24 września 2021 r., a to ze względu na rokowania co do odzyskania zdolności do pracy. Fizycznie zatem powódka zdeklarowała się stawić w pracy w dniu 27 września 2021 r. Powódka nie składała wniosku o skrócenie świadczenia rehabilitacyjnego w związku z powrotem do pracy. Pismem z dnia 19 sierpnia 2021 r., doręczonym powódce w dniu 20 sierpnia 2021 r., Ośrodek Pomocy Społecznej w O. oświadczył, że rozwiązuje umowę o pracę z powódką bez zachowania okresu wypowiedzenia bez winy pracownika. Jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę wskazano niezdolność do pracy powódki z powodu choroby trwającą dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp