Postanowienie SN z dnia 9 sierpnia 2023 r., sygn. II USK 11/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romuald Dalewski
w sprawie z odwołania T.Z.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Bydgoszczy
o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 sierpnia 2023 r.,
skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
z dnia 21 czerwca 2022 r., sygn. akt III AUa 1848/21,
1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2) nie obciąża ubezpieczonego kosztami zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddział w Bydgoszczy decyzją z 10 sierpnia 2020 r., odmówił ubezpieczonemu T. Z. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, ponieważ ubezpieczony nie udokumentował wymaganego pięcioletniego okresu składkowego i nieskładkowego w ostatnim dziesięcioleciu przed złożeniem wniosku lub powstaniem niezdolności do pracy.
Odwołanie od tej decyzji złożył ubezpieczony podnosząc, że, nie może podjąć pracy, jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy i nie ma pieniędzy na utrzymanie.
W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy podtrzymał swoje stanowisko dodatkowo twierdząc, że w ostatnim dziesięcioleciu ubezpieczony udokumentował wymaganego pięcioletniego okresu, a jedynie 2 lata, 7 miesięcy i 12 dni.
Wyrokiem z dnia 19 sierpnia 2021 r. (sygn. akt 2242/20) Sąd Okręgowy w Bydgoszczy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił odwołanie.
Sąd Okręgowy podniósł, celem weryfikacji ustalenia daty powstania niezdolności do pracy sąd dopuścił dowód z opinii biegłych sądowych lekarzy, przy czym pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy, który został udowodniony przez zainteresowanego, to okres od 1 stycznia 1994 r. do 31 grudnia 2003 r., a więc niezdolność do pracy powinna była powstać przed 31 grudnia 2003 r. Tymczasem biegły sądowy specjalista w zakresie chirurgii urazowej i ortopedii stwierdził, że ubezpieczony jest zdolny do pracy. Natomiast biegła psychiatra i psycholog i lekarz medycyny pracy uznali, że ubezpieczony jest całkowicie niezdolny do pracy okresowo, w znacznym stopniu utracił zdolność do wykonywania pracy i jest częściowo niezdolny do pracy od dnia złożenia wniosku o rentę do 31 maja 2023 r. Datą powstania niezdolności do pracy jest więc 6 maja 2021 r. Wobec tego zdaniem Sądu Okręgowego zastrzeżenia złożone w piśmie z 23 czerwca 2021 r. nie mogą, nie podlegają dalszej ocenie i dalszemu badaniu przez sąd, bowiem najistotniejsza jest kwestia powstania niezdolności do pracy u ubezpieczonego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty