Postanowienie SN z dnia 28 lipca 2023 r., sygn. I CSK 757/23
28 lipca 2023 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Kamil Zaradkiewicz
na posiedzeniu niejawnym 28 lipca 2023 r. w Warszawie,
w sprawie z powództwa A.B.
przeciwko R. Oddziałowi w P.
o ustalenie,
na skutek skargi kasacyjnej Bank AG w W. Oddziału w P.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
z 22 lutego 2022 r., I ACa 803/21,
1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2) oddala wniosek powoda A.B.
o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 22 lutego 2022 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku w sprawie z powództwa A.B. przeciwko Bank AG w W. Oddział w Polsce o ustalenie, na skutek apelacji pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z 2 czerwca 2021 r., oddalił apelację (pkt I) oraz rozstrzygnął o kosztach procesu (pkt II).
Strona pozwana wniosła skargę kasacyjną, w której żądała uchylenia zaskarżonego wyroku w całości oraz uchylenia w części wyroku Sądu I instancji i orzeczenia co do istoty sprawy przez oddalenie powództwa, ewentualnie żądała uchylenia zaskarżonego wyroku w całości oraz uchylenia w części wyroku Sądu I instancji i przekazania sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania w zaskarżonym zakresie, ewentualnie uchylenia zaskarżonego wyroku w całości i przekazania sprawy Sądowi II instancji do ponownego rozpoznania.
Jako uzasadnienie wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania strona pozwana wskazała, że w sprawie występują istotne zagadnienia prawne:
1) czy w przypadku uznania w wyniku kontroli incydentalnej obecnych w umowie o kredyt indeksowany kursem waluty obcej klauzul spreadowych nieokreślających głównego przedmiotu umowy, za niedozwolone (nieuczciwe) warunki umowne, prawidłowym jest przyjęcie nieważności całej umowy, skoro klauzule ryzyka walutowego, określające - zgodnie z jednolitym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - główny przedmiot tej umowy, nie stanowią niedozwolonych (nieuczciwych) warunków umownych?
2) czy w przypadku uznania w wyniku kontroli incydentalnej obecnych w umowie o kredyt indeksowany do waluty obcej klauzul odnoszących się do indeksacji kredytu kursem waluty obcej za niedozwolone (nieuczciwe) warunki umowne i w konsekwencji przyjęcia upadku umowy jako konsekwencji wyeliminowania z niej mechanizmu indeksacji, kierując się zasadą utrzymania umowy w mocy oraz mając na uwadze postulat przywrócenia sytuacji prawnej i faktycznej konsumenta, w jakiej znajdowałby się on w przypadku braku nieuczciwych warunków umownych, prawidłowe jest odwołanie się, jako do podstawy dla określenia oprocentowania zobowiązań kredytowych wyrażonych w walucie polskiej, do stawki referencyjnej WIBOR, skoro w umowie wiążącej strony stawka ta występuje i jest ona definiowana jako odnosząca się do kredytów nieindeksowanych, wyrażonych w walucie polskiej?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty