28.07.2023

Postanowienie SN z dnia 28 lipca 2023 r., sygn. I CSK 647/23

28 lipca 2023 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Kamil Zaradkiewicz

na posiedzeniu niejawnym 28 lipca 2023 r. w Warszawie,
‎w sprawie z powództwa E. K. i M. K.
‎przeciwko Bank AG w W. Oddziałowi w Polsce
‎o zapłatę,
‎na skutek skargi kasacyjnej Bank AG w W. Oddziału w Polsce
‎od wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu
‎z 12 października 2022 r., XV Ca 587/22,

1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 12 października 2022 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu, w sprawie z powództwa E. K. i M. K. przeciwko Bank AG w W. prowadzący w Polsce działalność za pośrednictwem oddziału Bank (spółka akcyjna) Oddział w Polsce z siedzibą w W., o zapłatę, na skutek apelacji pozwanego od wyroku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z 10 lutego 2022 r., zmienił zaskarżony wyrok w punkcie drugim w ten sposób, że datę początku biegu odsetek ustawowych za opóźnienie od zasądzonej tam kwoty określił na 27 listopada 2020r., oddalając powództwo co do żądania odsetek od kwoty 74 646,04 zł od dnia 4 kwietnia 2018r. do dnia 26 listopada 2020r. (pkt II), oddalił apelację w pozostałym zakresie (pkt III) oraz rozstrzygnął o kosztach procesu (pkt IV).

Strona pozwana wniosła skargę kasacyjną, w której żądała uchylenia wyroku w zaskarżonej części, jak również uchylenia w części wyroku Sądu I instancji i orzeczenie co do istoty sprawy przez oddalenie powództwa w zaskarżonej części, ewentualnie żądała uchylenia wyroku w zaskarżonej części, jak również uchylenia w części wyroku Sądu I instancji i przekazania sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania w zaskarżonym zakresie, ewentualnie żądała uchylenia wyroku w zaskarżonej części i przekazania sprawy Sądowi II instancji do ponownego rozpoznania w zaskarżonym zakresie. Jako uzasadnienie wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania strona pozwana wskazała, że w sprawie występują istotne zagadnienia prawne:

1) czy w przypadku uznania w wyniku kontroli incydentalnej obecnych w umowie o kredyt indeksowany kursem waluty obcej klauzul spreadowych nieokreślających głównego przedmiotu umowy, za niedozwolone (nieuczciwe) warunki umowne, prawidłowym jest przyjęcie nieważności całej umowy, skoro klauzule ryzyka walutowego, określające - zgodnie z jednolitym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - główny przedmiot tej umowy, nie stanowią niedozwolonych (nieuczciwych) warunków umownych?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp