31.03.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 31 marca 2023 r., sygn. II CSKP 1033/22

Występowanie w postępowaniu sądowym z udziałem pełnomocników procesowych, którzy nie przedłożyli dokumentu pełnomocnictwa wykazującego ich uprawnienie do reprezentowania strony, powoduje nieważność tego postępowania. Przestrzeganie rygorów proceduralnych ma charakter ogólny i służy zarówno interesom stron, jak i wymiarowi sprawiedliwości.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący)

‎SSN Ewa Stefańska (sprawozdawca)

‎SSN Krzysztof Wesołowski

w sprawie z powództwa A. L.
‎przeciwko M. M., Z. M., L. M. i Towarzystwu Ubezpieczeń spółce akcyjnej w W.
‎o zapłatę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 
‎31 marca 2023 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie,
‎skargi kasacyjnej powódki
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
‎z 5 listopada 2020 r., sygn. akt I AGa 143/20,

uchyla zaskarżony wyrok, znosi postępowanie przed Sądem Odwoławczym i przekazuje sprawę Sadowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Powódka A.L. wniosła pozew przeciwko M.M., Z.M. i L.M. o zapłatę solidarnie kwoty 120 761,71 zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 12 lipca 2017 r. do dnia zapłaty, z tytułu odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy. Ponadto, na podstawie art. 194 § 1 k.p.c., zostało wezwane do udziału w sprawie w charakterze pozwanego Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w W.. Wyrokiem z 23 stycznia 2020 r. Sąd Okręgowy w Legnicy zasądził solidarnie od pozwanych M.M., Z.M. i L.M. oraz Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. w W. na rzecz powódki A. L. kwotę 46 405 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 12 lipca 2017 r. do dnia zapłaty, z zastrzeżeniem, że zapłata przez jednego z pozwanych zwalnia pozostałych, a także oddalił powództwo w pozostałym zakresie i orzekł o kosztach postępowania.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powódka prowadziła działalność gospodarczą Dom […] w K.. Był to dom pomocy dla osób starszych, które przebywały w nim na podstawie umów cywilnoprawnych zwieranych najczęściej z członkami ich rodzin. Pensjonariusze zamieszkiwali w pokojach jedno- lub wieloosobowych, mieli zapewnione całodzienne wyżywienie oraz podstawową opiekę medyczną sprawowaną przez lekarza rodzinnego i lekarzy specjalistów, a także całodobową opiekę świadczoną przez personel pielęgniarski i opiekuńczy. Za każdy miesiąc pobytu osoba zawierająca umowę i pensjonariusz solidarnie mieli zapłacić powódce opłatę w wysokości zgodnej z cennikiem, przy czym ceny w cenniku były cenami netto, do których miał być doliczony podatek VAT w wysokości 8 %.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty