Interpretacja indywidualna z dnia 21 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.710.2023.1.KF
Obowiązki płatnika w związku z wypłacaniem należności biegłym sądowym.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłacaniem należności biegłym sądowym. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wypłacają Państwo biegłym sądowym kwoty wynagrodzeń, przyznanych im w postępowaniach sądowych na podstawie orzeczeń sądu lub referendarzy sądowych. Kwoty te w postępowaniach sądowych ustalane są w ten sposób, że obejmują zarówno wynagrodzenie biegłego (obliczane na podstawie karty pracy), jak i zwrot kosztów poniesionych w celu wydania opinii (których wydatkowanie biegły dokumentuje przedkładając stosowne dokumenty księgowe, zwykle faktury VAT). Zgodnie bowiem z art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, „biegłemu powołanemu przez sąd przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę oraz zwrot poniesionych przez niego wydatków niezbędnych dla wydania opinii”.
W przypadku, gdy biegły sądowy nie prowadzi działalności gospodarczej, traktują Państwo całą należność biegłego (obejmującą zarówno wynagrodzenie, jak i zwrot kosztów) jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej jako u.p.d.o.f.) i tym samym – na podstawie art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f. – pobierają (jako płatnik) zaliczkę na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 u.p.d.o.f. oraz o potracone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b u.p.d.o.f , najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 u.p.d.o.f.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty