26.10.2023

Wyrok SN z dnia 26 października 2023 r., sygn. II NSNC 199/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Janusz Niczyporuk (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Grzegorz Żmij
‎Grzegorz Swaczyna (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z powództwa G. S.A. w K.

przeciwko J. T. Syndykowi Masy Upadłości D. A.

o zapłatę,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 26 października 2023 r.

skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od nakazu zapłaty
‎w postępowaniu nakazowym Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia
‎w Krakowie z 2 grudnia 2002 r., sygn. IV GNc 6996/02/S:

1.uchyla w całości nakaz zapłaty Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieście w Krakowie z 2 grudnia 2002 r.,
‎IV GNc 6996/02/S i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania temu Sądowi;

2.znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania wywołanego wniesioną skargą nadzwyczajną.

UZASADNIENIE

Prokurator Generalny skargą nadzwyczajną z dnia 13 października 2022 r., na podstawie art. 89 § 1 i § 2 w zw. z art. 115 § 1 i § 1a ustawy z dnia 8 grudnia 2017  r. o Sądzie Najwyższym (tekst jedn. Dz.U. 2021, poz. 1904 z późn. zm.; dalej: „u.SN”), z uwagi na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, poprzez zagwarantowanie zasad, wolności i praw człowieka i obywatela określonych w art. 45 ust. 1 oraz art. 2 i art. 76 Konstytucji RP, jak prawa do  odpowiednio ukształtowanej procedury sądowej, zasady zaufania obywatela do  państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasady pewności i bezpieczeństwa prawnego, zaskarżył prawomocny nakaz zapłaty Sądu Rejonowego Kraków-Śródmieście w Krakowie Wydział IV Gospodarczy z dnia 2 grudnia 2002 r., IV GNc 6996/02/S.

Prokurator Generalny na podstawie art. 89 § 1 i § 2 u.SN wskazanemu nakazowi zapłaty Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieście w Krakowie Wydział IV Gospodarczy z dnia 2 grudnia 2002 r., IV GNc 6996/02/S zarzucił:

1.naruszenie zasad, wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP, a mianowicie zasady praworządności, sprawiedliwości proceduralnej, a także prawa do rzetelnej procedury, zasady zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasady pewności i bezpieczeństwa prawnego wynikających z art. 2 i art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, poprzez uznanie przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, iż roszczenie skierowane przez G. S.A. (dalej również: „powód”) przeciwko D. A. (dalej również: „pozwana”) było zasadne i tym samym zachodzą podstawy do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, nie zaś skierowanie sprawy do rozpoznania na rozprawie, podczas gdy już z treści pozwu, a ponadto dołączonej do niego umowy dostawy dnia 21 grudnia 2000 r., nr […] zawartej w K., pomiędzy powodem a pozwaną, zobowiązującej pozwaną do zapłaty przez nią odsetek za opóźnienie w wysokości 1% dziennie, w przypadku zwłoki z wynagrodzeniem za dostarczony jej towar (dalej również: „umowa handlowa”), w sposób oczywisty wynikało, że roszczenie skierowane wobec niej w zakresie żądania rażąco wygórowanych odsetek przysparzających nadmiernych wdanych stosunkach i nieusprawiedliwionych zysków dla jednej ze stron, a mianowicie w wysokości 1% za każdy dzień opóźnienia w zapłacie należności było oczywiście bezzasadne, bowiem było na zasadzie art. 58 § 1 i § 3 k.c., nieważne jako sprzeczne z bezwzględnie obowiązującym art. 353 k.c. i z zasadami współżycia społecznego, w konsekwencji zaskarżony nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym nie mógł być wydany;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp