Postanowienie SN z dnia 17 października 2023 r., sygn. I PSK 114/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski
w sprawie z powództwa P. C.
przeciwko Teatrowi w Ł.
o ustalenie istnienia stosunku pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 października 2023 r.,
skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy
i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi
z dnia 1 lutego 2022 r., sygn. akt VIII Pa 155/21,
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 1 lutego 2022 r., Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił apelację P. C. od wyroku Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi z 28 lipca 2021 r.
Sąd Okręgowy uznał ustalenia faktyczne Sądu Rejonowego za wystarczające do rozpoznania apelacji. W ocenie Sądu Okręgowego Sąd Rejonowy - wbrew zarzutom apelacji - nie naruszył przepisów prawa materialnego - art. 81 k.p.
Ciężar wykazania gotowości do pracy w myśl art. 6 k.c. spoczywa na pracowniku. W sprawie to powódka miał więc obowiązek wykazania, że w okresie, w którym pozwany bezpodstawnie odmawiał dopuszczenia jej do pracy, czyli od 1 stycznia 2021 r., cały czas była gotowa do jej faktycznego wykonywania. Powódka nie sprostała temu obowiązkowi.
W istocie poza sporem jest, że pozwany konsekwentnie od dnia ustania zawartej z powódką umowy o pracę na czas określony, tj. od 1 stycznia 2021 r., negował dalsze jej trwanie. Nie jest to jednak wystarczające, aby przyjąć, że przez sam fakt negowania istnienia stosunku pracy przez pozwanego np. poprzez wystawienie świadectwa pracy, informowanie powódki o tym, że nie jest już zatrudniona, czy też gróźb zawiadomienia ZUS o nienależnie pobranych przez powódkę świadczeniach z tytułu urlopu macierzyńskiego, powódka była cały czas w gotowości do jej świadczenia w rozumieniu art. 81 k.p., na co z kolei ma choćby wskazywać okoliczność, że powódka sygnalizowała pracownikom teatru, że chce brać udział w spektaklach. W ocenie Sądu Okręgowego przejawem gotowości do pracy powódki nie jest również z całą pewnością wniosek o zabezpieczenie powództwa. Fakt telefonicznej rozmowy pełnomocnika powódki z pozwanym, podczas której złożył propozycję ugodowego rozwiązania sporu poprzez cofnięcie powództwa i bezzwłoczne dopuszczenie do pracy, skoro po 31 grudnia 2020 r. P. C. nie zgłaszała dyrektorowi teatru gotowości do pracy, a wolę podejmowania dalszego zatrudnienia wyrażała wyłącznie względem swoich kolegów - aktorów oraz przedstawicielki związków zawodowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty