Postanowienie SN z dnia 10 października 2023 r., sygn. III USK 121/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z odwołania K. B.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Rzeszowie
o podleganie ubezpieczeniom społecznym,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 października 2023 r.,
na skutek skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie
z dnia 7 grudnia 2021 r., sygn. akt III AUa 55/21,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od K. B. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Rzeszowie kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł z odsetkami ustawowymi, wynikającymi z art. 98 § 11 k.p.c., tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
W wyroku z dnia 7 grudnia 2021 r., sygn. akt III AUa 55/21, Sąd Apelacyjny w Rzeszowie – w sprawie z odwołania K. B. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Rzeszowie – oddalił apelację odwołującej się od wyroku Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie z dnia 12 października 2020 r., sygn. akt IV U 1868/19, w którym Sąd Okręgowy oddalił odwołanie K. B. od decyzji organu rentowego z dnia 31 lipca 2019 r., w której ZUS Oddział w Rzeszowie, powołując się na przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, stwierdził, że K. B. jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia 19 września 2014 r.
Powyższy wyrok Sądu Apelacyjnego odwołująca się zaskarżyła skargą kasacyjną. W uzasadnieniu wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania wskazała na przyczyny przyjęcia skargi określone w art. 398 § 1 pkt 1, 2 i 4 k.p.c. W ocenie skarżącej oczywista zasadność skargi (art. 398§ 1 pkt 4 k.p.c.) wynika z tego, że zaskarżony wyrok Sądu Apelacyjnego w sposób oczywisty narusza przepisy prawa w szczególności art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przez przyjęcie, że wnioskodawczyni K. B. zarejestrowała prowadzenie działalności gospodarczej, lecz tej działalności wykonywanej osobiście w sposób zorganizowany i ciągły nie prowadziła, gdyż w żaden sposób nie reklamowała prowadzonej działalności, nie posiadała strony internetowej, nie ponosiła kosztów związanych z prowadzeniem działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty