28.09.2023

Postanowienie SN z dnia 28 września 2023 r., sygn. I CSK 6388/22

28 września 2023 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Monika Koba

na posiedzeniu niejawnym 28 września 2023 r. w Warszawie
‎w sprawie z powództwa J.W., M.W., P. N. i W.N.
‎przeciwko Bankowi spółce akcyjnej w W.
‎o ustalenie i zapłatę,
‎na skutek skargi kasacyjnej Banku spółki akcyjnej w W.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z 23 czerwca 2022 r., V ACa 488/21,

1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 15 kwietnia 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że umowa o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych M. waloryzowany kursem CHF z 18 października 2006 r. zawarta pomiędzy powodami J. W., M. W., P. N. i W. N. a Bank spółką akcyjną w W. (poprzednikiem prawnym pozwanego Bank spółki akcyjnej w W.) jest nieważna; zasądził od pozwanego na rzecz powodów J. W. i M. W. kwotę 139 658,04 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 9 października 2020 r. do dnia zapłaty, oddalił powództwo w pozostałym zakresie w stosunku do J. W. i M. W., oddalił powództwo P. N. i W. N. i orzekł o kosztach procesu.

Sąd Apelacyjny w Warszawie wyrokiem z 22 czerwca 2022 r. zmienił zaskarżony wyrok w części oddalającej powództwo w ten sposób, że zasądził od pozwanego na rzecz powodów J. W. i M. W. dalszą kwotę 124 404,18 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 9 października 2020 r. do dnia zapłaty; oddalił apelację pozwanego i orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego.

Orzeczenie to zostało zaskarżone skargą kasacyjną przez pozwanego. Skarżący we wniosku o przyjęcie skargi do rozpoznania powołał się na przesłanki z art. 3989 § 1 pkt 1 i 2 k.p.c.

Zdaniem skarżącego w sprawie występują istotne zagadnienia prawne wymagające odpowiedzi na pytania: (1) „czy postanowienie umowne, wprowadzające do umowy kredytu mechanizm waloryzacji kredytu kursem określonej waluty obcej (tzw. „klauzula ryzyka walutowego”), jako odrębne normatywnie postanowienie umowne, włączone do umowy kredytu na wniosek kredytobiorcy (konsumenta), po dokonaniu przez niego samodzielnie wyboru waluty waloryzacji kredytu, może podlegać ocenie przez pryzmat art. 385 § 1 i następne kodeksu cywilnego, czy też jako postanowienie spełniające przesłankę indywidualnego wynegocjowania nie podlega ocenie na gruncie art. 385 § 1 i nast. kodeksu cywilnego?”; (2) „czy w świetle zasady pewności prawa, gwarantowanej przez art. 2 Konstytucji RP, dopuszczalna jest ocena naruszenia przez przedsiębiorcę przepisów prawa, przy zawieraniu umowy konsumenckiej, dokonywana z uwzględnieniem wykładni orzeczniczej tychże przepisów, ukształtowanej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na wiele lat po zawarciu umowy, czy też ocena ta winna odnosić się do standardów obowiązujących w dacie zawierania umowy?”

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp