27.09.2023

Postanowienie SN z dnia 27 września 2023 r., sygn. I USK 180/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z odwołania Z. G. i E. G.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Koszalinie
‎o ubezpieczenie społeczne,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 września 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej odwołujących się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie
‎z dnia 28 grudnia 2022 r., sygn. akt III AUa 146/22,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza solidarnie od odwołujących się na rzecz organu rentowego tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych z ustawowymi odsetkami za czas po upływie tygodnia od dnia doręczenia odwołującym się orzeczenia do dnia zapłaty.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 28 grudnia 2022 r., w wyniku apelacji organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego w Koszalinie z dnia 17 grudnia 2021 r., zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że oddalił odwołania ubezpieczonego Z. G. i płatnika składek E. G. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Koszalinie z dnia 19 października 2020 r. ustalającej tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym Z. G. jako osoby współpracującej.

Sąd Apelacyjny nie zgodził się ze stanowiskiem Sądu pierwszej instancji, jakoby od dnia 1 marca 2013 r. ubezpieczony pozostawał pracownikiem płatnika składek w wymiarze 1/25 etatu oraz nie prowadził wspólnego gospodarstwa domowego z płatnikiem składek. W ocenie Sądu Apelacyjnego nie miały w sprawie istotnego znaczenia okoliczności związane z pojedynczymi wyjazdami ubezpieczonego za granicę do prac dorywczych, które ubezpieczony udowodnił odpowiednią dokumentacją (w całym 2016 r. - 20 dni, w 2017 - 15 dni, w 2018 - 10 dni i w 2019 - 10 dni), jak też rozdzielność majątkowa małżonków. Nie był także najistotniejszy sam dochód jaki generuje aktywność ubezpieczonego (sprzedaż aut). Zresztą, sam fakt sprzedaży nawet pojedynczych sztuk aut w konkretnych miesiącach nie jest - wbrew intencjom ubezpieczonego i płatnika składek – dowodem, że przychód z tej części działalności stanowił nikłą część przychodu przedsiębiorstwa płatnika składek. Strony - mimo zobowiązania ich - nie przedstawiły całościowych dochodów tej działalności, a więc wpływy z tytułu sprzedaży aut mogły stanowić nawet 100% przychodu małżonków. Według Sądu Apelacyjnego Sąd Okręgowy niezasadnie ustalił, że dominującą aktywnością płatnika składek jest udzielanie usług w ramach leasingu finansowego, choć przyznał, że jednym z filarów tej działalności jest również sprzedaż samochodów osobowych, przy czym nie podjął próby ustalenia proporcji tych dwóch składników aktywności zawodowej płatnika składek. Wskazał - posiłkując się wyłącznie deklaracjami stron - że ogłoszenia sprzedaży aut płatnik składek umieszcza w serwisie O.. Na podstronie tej działalności w ramach serwisu O. jest odesłanie do własnej strony Kancelaria R.. Tam natomiast widać, że firma poświęca się w przeważającej części właśnie sprzedaży aut, a informacje o możliwościach uzyskania za jej pośrednictwem leasingu czy nawet pożyczek jest marginalną zakładką w sekcji „finansowanie”. Co więcej, zdecydowana większość pojazdów oferowanych przez komis ma na swoich podstronach nie tylko galerię zdjęć i zestaw informacji o tym konkretnym egzemplarzu, ale też wideo-prezentację.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp