Postanowienie SN z dnia 27 września 2023 r., sygn. I KK 276/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Eugeniusz Wildowicz
na posiedzeniu w trybie art. 535 § 3 k.p.k.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej w dniu 27 września 2023 r.
sprawy A. K.
uniewinnionego od zarzutu z art. 217 § 1 k.k.
z powodu kasacji wniesionej przez pełnomocnika oskarżycielki prywatnej
od wyroku Sądu Okręgowego w Koninie
z dnia 9 grudnia 2022 r., sygn. akt II Ka 338/22,
utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Kole
z dnia 9 sierpnia 2022 r., sygn. akt II K 34/21,
p o s t a n o w i ł
1. oddalić kasację jako oczywiście bezzasadną,
2. obciążyć oskarżycielkę prywatną K. F. kosztami postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
A. K. został oskarżony o to, że w dniu 2 stycznia 2021 r. w mieszkaniu przy ul. […] w K. naruszył nietykalność cielesną K. F. w ten sposób, że przytrzasnął drzwiami jej lewą dłoń powodując otarcia i zaczerwienienia skóry, tj. o czyn z art. 217 § 1 k.k.
Sąd Rejonowy w Kole, wyrokiem z dnia 9 sierpnia 2022 r., sygn. akt II K 34/21, uniewinnił oskarżonego od popełnienia zarzuconego mu czynu.
Sąd Okręgowy w Koninie, po rozpoznaniu apelacji wniesionej przez pełnomocnika oskarżycielki prywatnej, wyrokiem z dnia 9 grudnia 2022 r., sygn. akt II Ka 338/22, utrzymał w mocy wyrok Sądu I instancji.
Pełnomocnik oskarżycielki prywatnej wniosła kasację od wyroku Sądu odwoławczego, zaskarżając go w całości na niekorzyść oskarżonego i zarzucając mu:
1. rażące i mające istotny wpływ na treść wyroku naruszenie przepisów prawa karnego procesowego, a mianowicie art. 5 § 2 k.p.k., art. 7 k.p.k., art. 410 k.p.k., art. 424 § 1 pkt 1 k.p.k. w zw. z art. 457 § 3 k.p.k., polegające na przeprowadzeniu wadliwej kontroli odwoławczej przez dowolną i wybiórczą ocenę dowodów zebranych w sprawie, zwłaszcza błędną ocenę dołączonego do niniejszej sprawy nagrania z przebiegu zdarzenia, którego stenogram dołączono do apelacji, z którego wynika, w powiązaniu z zeznaniami naocznych świadków zdarzenia E. F., R. F. i pokrzywdzonej K. F. oraz dołączonymi zdjęciami z uszkodzeniami ciała na dłoni lewej u pokrzywdzonej z dnia zdarzenia, a także notatką urzędową policjantki D. Z. uczestniczącej zaraz po zdarzeniu w interwencji, z której wynika, iż policjantka widziała u pokrzywdzonej otarcia naskórka lewej dłoni, a tym samym A. K. w dniu 2 stycznia 2021 r. w mieszkaniu przy ulicy […] w K. naruszył nietykalność cielesną K.F. w ten sposób, że przy użyciu znacznej siły przyciskał drzwiami jej lewą dłoń znajdującą się pomiędzy drzwiami a futryną tych drzwi, powodując otarcie i zaczerwienie naskórka na wierzchniej części lewej dłoni pokrzywdzonej to jest dopuścił się czynu zabronionego z art. 217 § 1 k.k., co niezasadnie doprowadziło do utrzymania w mocy przez Sąd Okręgowy w Koninie w niniejszej sprawie wyroku Sądu Rejonowego w Kole z dnia 9 sierpnia 2022r. wydanego w sprawie o sygn. akt II K 34/21, na mocy którego uniewinniono oskarżonego od popełnienia zarzucanego mu czynu, a nie może budzić wątpliwości, że A. K. w dniu zdarzenia naruszył nietykalność cielesną pokrzywdzonej i dopuścił się czynu zabronionego z art. 217 § 1 k.k., a tym samym jego odpowiedzialność karna w niniejszej sprawie nie może budzić żadnych wątpliwości, zwłaszcza że nadrzędnym celem postępowania karnego jest dochodzenie do prawdy materialnej i dlatego orzeczenie uniewinniające A. K. od zarzucanego mu czynu nie może się ostać i jest rażąco krzywdzące dla oskarżycielki prywatnej K. F.; nadto Sąd Okręgowy w Koninie w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku bezpośrednio nie odniósł się do stawianych zarzutów w apelacji i opisanych wyżej dowodów, wręcz niezgodnie z logiką, doświadczeniem życiowym oraz obowiązującymi przepisami bezrefleksyjnie podtrzymał argumenty i twierdzenia zawarte w uzasadnieniu wyroku Sądu Rejonowego w Kole, w sytuacji gdy w świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego nie może budzić żadnych wątpliwości, iż oskarżony A. K. w dniu 2 lutego 2021 r. dopuścił się zarzucanego mu czynu naruszenia nietykalności cielesnej na szkodę K. F.;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty