Postanowienie SN z dnia 20 września 2023 r., sygn. I CSK 5220/22
20 września 2023 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Beata Janiszewska
na posiedzeniu niejawnym 20 września 2023 r. w Warszawie
w sprawie z powództwa E.K. i P.K.
przeciwko P. spółce akcyjnej w W. i Szpitalowi w K.
o zadośćuczynienie i odszkodowanie,
na skutek skargi kasacyjnej E.K. i P.K.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
z 24 czerwca 2021 r., I ACa 574/20,
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
UZASADNIENIE
Powodowie E.K. i P.K. wnieśli skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie oddalającego apelację skarżących w sprawie o zapłatę przeciwko P. spółce akcyjnej w W. oraz Szpitalowi w K.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Jako przyczynę przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżący wskazali oczywistą zasadność skargi. Podnieśli przy tym dwa wątki.
Pierwszy z nich dotyczył wydania zaskarżonego wyroku w warunkach nieważności postępowania z uwagi na to, że w wydaniu orzeczenia brała udział osoba nieuprawniona do orzekania, to jest niebędąca sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie (art. 379 pkt 4 k.p.c.). Zdaniem skarżących powołanie jednej z członkiń składu orzekającego na urząd sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie było bowiem nieskuteczne z mocy prawa, ponieważ „nastąpiło na wniosek organu używającego nazwy »Krajowa Rada Sądownictwa«, który to organ nie jest organem konstytucyjnym opisanym w art. 187 Konstytucji”. Skarżący odwołali się przy tym do uchwały połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r., BSA 1-4110-1/20, a także orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz wyroku TSUE z 6 października 2021 r., C-487/19, i stanowisk polskiego orzecznictwa oraz części nauki prawa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty