12.09.2023

Postanowienie SN z dnia 12 września 2023 r., sygn. III UZ 9/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący)
‎SSN Józef Iwulski
‎SSN Krzysztof Staryk (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania T. J.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Częstochowie z udziałem M. K. o ustalenie podlegania ubezpieczeniom społecznym,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 12 września 2023 r.,
‎zażalenia organu rentowego na wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
‎z dnia 8 grudnia 2022 r., sygn. akt III AUa 2240/21,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania zażaleniowego.

UZASADNIENIE

W wyroku z dnia 18 października 2021 r., sygn. akt VIII U 461/19, Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu – w sprawie z odwołania T. J. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Częstochowie, z udziałem M. K., zmienił zaskarżoną odwołaniem T. J. decyzję organu rentowego z dnia 23 lipca 2018 r. i ustalił, że T. J. jako pracownik u płatnika składek N. podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu od dnia 23 lutego 2018 r.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że M. K. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą N., w ramach branży hurtownie kosmetyczne. T. J. jest technikiem organizacji reklamy. O ofercie pracy u M. K. T. J. dowiedział się od K. K. na jednym ze spotkań towarzyskich.

W dniu 23 lutego 2018 r. pomiędzy M. K. a T. J. została zawarta umowa o pracę na okres próbny (od 23 lutego 2018 r. do 31 marca 2018 r.). Na jej podstawie T. J. został zatrudniony na stanowisku obsługującego sklep internetowy w wymiarze 1/8 etatu, z wynagrodzeniem miesięcznym 263 zł. W dniu 31 marca 2018 r. umowa została przedłużona na czas nieokreślony. T. J. został zmieniony wymiar etatu na cały etat oraz wynagrodzenie na 2.100 zł. Zgodnie ze sporządzonym na piśmie zakresem obowiązków do obowiązków odwołującego się należała obsługa sklepu internetowego tj. aktualizacja danych dotyczących dostępnego asortymentu, realizacja wysyłek, zamówień, rozliczenie z klientami sklepu internetowego, opieka graficzna nad stroną sklepu, obsługa programów: C. D., C., F.. Odwołujący swoje obowiązki miał wykonywać zdalnie z miejsca zamieszkania – zdarzało się, że jeździł też do siedziby firmy, aby np. uzgodnić szatę graficzną towarów, wykonanie etykiet. Jego materialną pracą jest np. wytwór etykiet. Ponadto wykonywał opis produktów w języku polskim, które były umieszczane na produktach i na stronie sklepu. Wypłata wynagrodzenia następowała raz w miesiącu do ostatniego dnia miesiąca za miesiąc bieżący. Wynagrodzenie wypłacane było w gotówce lub za zgodą pracownika w formie przelewu na wskazany przez niego rachunek bankowy. Z orzeczenia lekarskiego nr 529 wynika, że T. J. jest zdolny do wykonywania pracy na stanowisku obsługa sklepu internetowego z dniem 1 marca 2018 r. Zostało ono wystawione na okres 3 lat. T. J. przeszedł też szkolenie BHP. Odwołujący się podpisał też stosowny instruktaż. T. J. nie miał ustalonych godzin pracy, miał zadaniowy czas pracy. Pracował codziennie od poniedziałku do piątku. Nadzór nad jego pracą wykonywała M. K.. T. J. został zgłoszony do ubezpieczenia. Jego obecność w pracy wynikała z karty ewidencji obecności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp