17.11.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.225.2023.1.DR

W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 września 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 20 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Razem z mężem są Państwo po ślubie od 2013 r. 5 września 2023 r. razem z mężem do majątku wspólnego zakupili Państwo pierwsze wspólne mieszkanie. Od zakupu został pobrany podatek PCC w wysokości 9.100 zł. Mieszkanie to jest pierwszym mieszkaniem jakie kupuje Pani mąż. Pani jest współwłaścicielem innej nieruchomości mieszkalnej w częściach ułamkowych (1/5 udziału w nieruchomości), którą nabyła Pani w następujący sposób. W 2014 r. po śmierci Pani taty, razem z rodzeństwem otrzymaliście w spadku po 1/8 nieruchomości (dom), w którym mieszkała tylko Pani mama (Pani udział w odziedziczonym spadku nie przekraczał 50%). W 2018 r. Pani mama ze względów zdrowotnych (mająca 50% udziału w nieruchomości) zdecydowała się sprzedać dom i przeprowadzić do mieszkania. Wraz z rodzeństwem uznaliście, że byłoby to nieetyczne odbierać spadek po tacie przy sprzedaży domu i pozbawić mamę, będącą na emeryturze, swojego dorobku, środków do życia oraz dachu nad głową. W związku z powyższym, całość pieniędzy ze sprzedaży odziedziczonej części domu przeznaczyła Pani wraz z rodzeństwem na zakup mieszkania dla mamy – ma Pani w nim 1/5 udziałów (nie przekracza 50%). Razem z rodzeństwem zdecydowaliście się nie rozporządzać odziedziczonym majątkiem, aby zapewnić mamie dach nad głową i utrzymanie oraz za jej życia nie odbierać jej własnego dorobku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne