Interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.346.2023.1.AD
Skoro Wnioskodawczyni sprzedała wcześniej budynek, w którym nie można było zamieszkać, to i przy zawieraniu umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych określonego w art. 9 pkt 17 ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 września 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 20 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia lokalu mieszkalnego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W tym roku sprzedała Pani działkę z rozpoczętą budową domu. Dom w czasie sprzedaży był w stanie surowym otwartym, co znaczy, że nie było w nim zamontowanych okien, drzwi, nie było również żadnych instalacji: wody, elektrycznej, grzewczej, czy odprowadzenia ścieków itp. – same mury i dach. W środku nie było też wylewek czy tynków. Budynek był w stanie, który nie nadawał się do zamieszkania/zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, w związku z czym – Pani zdaniem – nie można go zakwalifikować jako lokal mieszkalny. Obecnie kupiła Pani swoje pierwsze mieszkanie i w ocenie notariusza oraz Pani, przysługiwało Pani prawo do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ do tej pory nie była Pani właścicielką lokalu mieszkalnego, tylko działki z rozpoczętą budową domu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty