Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.340.2023.2.JP
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest:
–nieprawidłowe ─ w części dotyczącej zastosowania preferencyjnej 5% stawki podatku, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do dochodów uzyskanych z efektów Pana pracy, które nie stanowią programów komputerowych;
–prawidłowe – w części dotyczącej zastosowania preferencyjnej 5% stawki podatku, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do dochodów uzyskanych z efektów Pana pracy, które stanowią program komputerowy.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwania – pismami z 3 oraz 30 października 2023 r. (data wpływu 6 października oraz 6 listopada 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi od (...) 2021 r. działalność gospodarczą zarejestrowaną na własne imię i nazwisko m.in. w zakresie usług oprogramowania (PKD 62.01.Z). Wnioskodawca posiada od 2021 roku nieograniczony na terytorium RP obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 ust. 1a ustawy.
W prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca za rok 2021 rozliczał się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów opodatkowując uzyskane dochody na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej). Za rok 2022 i w roku 2023 Wnioskodawca wybrał opodatkowanie wg podatku liniowego (19%), zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł dwie umowy, dalej jako Umowa nr 1 i Umowa nr 2.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty