Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.578.2023.1.AA
Przysługuje Państwu - na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy - prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją opisanego Projektu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją Projektu B+R. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej również: Grantobiorca) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Wnioskodawca realizuje Projekt B+R finansowany z grantu przyznanego przez (…) (dalej: Projekt). Realizacja Projektu następuje na podstawie Umowy o wsparcie (powierzenie grantu) zawartej w grudniu 2022 r. (dalej: Umowa) pomiędzy Wnioskodawcą, (…) (dalej: C) oraz podmiotami: A sp. z o.o. (dalej: „A”) oraz B sp. z o.o. sp. k. (dalej: „B”). Poszczególnym Stronom przypisano w Umowie następujące funkcje:
- C występuje jako podmiot udzielający dofinansowania na realizację projektu grantowego;
- A jest podmiotem pośredniczącym pomiędzy C a Wnioskodawcą, tj. C dokonuje finansowania za pośrednictwem A, określany jest w Umowie jako Grantodawca bądź Fundusz;
- B występuje w umowie jako strona zobowiązana do dokonania Inwestycji w związku z realizacją Projektu, tj. objęcia praw udziałowych w spółce Wnioskodawcy w zamian za wniesienie wkładu pieniężnego;
- Wnioskodawca jest podmiotem realizującym Projekt B+R, tj. podmiotem zobowiązanym do podjęcia zespołu zorganizowanych działań o charakterze naukowo – badawczym lub badawczo – rozwojowym służących osiągnięciu celu Projektu Grantowego o potencjale komercyjnym.
W Umowie, jako jej przedmiot wskazano, że na warunkach w niej określonych Fundusz powierza Wnioskodawcy (jako Grantobiorcy) grant we wskazanej wysokości ze wskazaniem, że jest to dofinansowanie stanowiące pomoc publiczną dla przedsiębiorstw rozpoczynających działalność udzieloną w oparciu o przepisy rozdziału (…) Rozporządzenia z dnia (…). w sprawie (…). W dalszej kolejności w Umowie wskazano, że grant jest przeznaczony jest na realizację zadań w zakresie B+R. W Umowie postanowiono też, że Fundusz w oparciu o Umowę nie uzyska jakiegokolwiek świadczenia, tj. nie obejmie akcji lub udziałów lub praw w spółkach osobowych za udzielone wsparcie. Ponadto w Umowie Strony oświadczyły, że są świadome, że C jest instytucją pośredniczącą w rozumieniu ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014 – 2020 i udziela bezpośrednio dofinansowania na projekt grantowy wyłącznie Funduszowi, co stanowi m.in. formułę transferu środków na rzecz Wnioskodawcy (Grantobiorcy), zaś Grant jest powierzany Grantobiorcy przez Fundusz bezpośrednio w ramach wskazanego projektu grantowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty