08.11.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.317.2023.1.MD

Nie powinni Państwo uwzględniać w podstawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych dodatniej wartości firmy (tzw. goodwill), tj. różnicy pomiędzy ceną, którą Państwo zapłacą za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa a sumą wartości rynkowych składników majątkowych (rzeczy i praw majątkowych) objętych Transakcją.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, którego składnikiem jest wartość dodatnia firmy (goodwill). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o.o. („Nabywca” lub „Spółka”) jest podmiotem, który należy do grupy kapitałowej prowadzącej działalność w zakresie produkcji opakowań szklanych.

(…)Spółka Akcyjna („Zbywca”) ((…)) należy do grupy kapitałowej specjalizującej się w produkcji opakowań.

Spółka prowadzi działalność produkcyjną, polegającą na produkcji opakowań szklanych (butelek) w ramach zakładu produkcyjnego (huty szkła) („Zakład”). Zakład działa w specjalnej strefie ekonomicznej. Oprócz prowadzenia działalności produkcyjnej, Zbywca posiada również portfel udziałów/akcji w podmiotach powiązanych.

Nabywca jest spółką celową dedykowaną do nabycia Zakładu i prowadzenia działalności w zakresie produkcji opakowań szklanych.

Zbywca planuje zbycie działalności produkcyjnej na rzecz Spółki („Transakcja”).

Nabywca i Zbywca zwani są dalej łącznie „Stronami”.

W ocenie Spółki, Transakcję należy zakwalifikować jako nabycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (kontynuacja działalności). W celu potwierdzenia takiej klasyfikacji Strony złożyły odrębny wniosek o wiążącą interpretację prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług (dalej: Interpretacja VAT). Klasyfikacja Transakcji jako nabycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) nie jest przedmiotem wniosku. Celem wniosku jest potwierdzenie, czy nadwyżka ceny sprzedaży nad łączną wartością rynkową aktywów będących przedmiotem Transakcji (goodwill) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne